Máte oblečení, které už nevyužijete? Po probírce šatníku ho můžete poskytnout lidem bez domova
V Riegrově ulici v Českých Budějovicích stojí azylový Dům svatého Pavla. Je důležitým střediskem pro lidi, kteří se ocitli v náročné životní situaci spojené se ztrátou domova. Redaktor Zdeněk Zajíček se tam vydal s mikrofonem a zjistil, jak může každý z nás velice snadno takovým lidem pomoci.
„Koupil jsem si novou zimní bundu a ta starší, rok používaná, už mi doma zabírá jen místo. Mohli byste si ji prohlédnout, jestli se může hodit někomu z vašich klientů?“ začíná otázkou, kterou ovšem může Denise Tolknerové položit každý z nás.
Oba dva pak společně přecházejí do Charitního šatníku. „Myslím, že je to dobrá volba, bunda je kvalitní, je teplá a vypadá, že si ji naši klienti oblíbí, že nebudou na ulici středem pozornosti a že se v ní budou dobře cítit,“ komentuje přinesenou bundu.
V azylovém Domě svatého Pavla přijímají takové dary celoročně. Teď v zimním období se pochopitelně hodí více právě zimní bundy, mikiny, teplé boty, spodní prádlo a rukavice.
V regálech je ovšem možné vidět i jiné druhy oblečení. „Nevadí, že darované prádlo je už použité, s tím naši klienti počítají, ale musí být funkční, nepoškozené,“ dodává Denisa Tolknerová.
Charitní šatník přijímá dary stále
„My jsme jeden z mála šatníků ve službách v Českých Budějovicích, jinde už šatníky neprovozují. Naši klienti potřebují oblečení a potřebují být v suchých věcech, zvláště teď v zimním období, kdy vlhké věci s sebou přinášejí omrzliny,“ vysvětluje Petra Vohlídalová, vedoucí Domu svatého Pavla.
V případě, že si tedy děláte předvánoční úklid, probírku šatníku nebo dostanete i dárek, který takzvaně neunosíte, pak je možné kontaktovat přímo azylový Dům svatého Pavla.
„Šatník má na starosti právě Denisa Tolknerová a ta má vždy přehled o tom, co zrovna potřebujeme pro naše klienty, co je vhodné přinést a co ne,“ dodává Petra Vohlídalová. Kontakty najdete na webových stránkách Městské charity České Budějovice www.mchcb.cz.
Služba Azylový dům je určena mužům bez přístřeší a mužům v náročné životní situaci spojené se ztrátou domova, bydlení či přístřeší. Klientům starším 18 let nabízí možnost přechodného ubytování a podporu. Vytvořením bezpečného prostředí, sociálním poradenstvím a aktivizačními činnostmi jim pomáhá získat dovednosti pro návrat do běžného života.
Související
-
Jedna chyba a jsou na ulici. Díky Budějcké noclence teď můžete zaplatit někomu noc v teple
Dům svatého Pavla v Českých Budějovicích je poměrně nenápadný dům v Riegrově ulici. U jeho dveří zvoní hlavně lidé, kteří zůstali na ulici. Denně jich bývá třeba i padesát.
-
Veterinářka zdarma očkuje psy bezdomovců. Zvířata jsou v dobrém stavu, říká
Veterinářka Veronika Krepsová začala charitativně ošetřovat psy lidí bez domova. V Jihočeském kraji jde o ojedinělý projekt. I proto s organizací pomáhá město a neziskovky.
-
Všichni to chtějí změnit, ale jen někteří mají dost sil, říká o bezdomovcích vedoucí azylového domu
Na chodníku v centru Budějovic napůl sedí, napůl leží muž, pravděpodobně zmožený alkoholem. Nad ním se sklání hlídka městské policie. Tato situace není nijak výjimečná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.