Martina Adlerová: Nejkrásnější prázdniny

6. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)

Nejkrásnější prázdniny. U babičky na statku, jak jinak. Ne proto, že jsme všechno mohli. Jako že jsme si mohli dát ještě jednu zmrzlinu, mohli jsme si zaplavat v moři nebo jet na fakultativní výlet. To vůbec ne. Byli jsme šťastní proto, že jsme nic nemuseli.

Nemuseli jsme vstávat brzy, čistit si zuby a převlékat se. Pokud jsme se rozhodli zůstat celý den v pyžamu, byla to naše volba.

Nemuseli jsme dojídat. Nemuseli jsme mluvit slušně, protože nás nikdo neposlouchal. Nemuseli jsme uklízet a nemuseli jsme zdravit. Na samotě stejně nebylo koho.

Babička nás pověřovala různými úkoly, čímž nám dodávala pocit důležitosti a odpovědnosti.

Hledali jsme třeba místo, kam zanášejí slepice. Stupeň důležitosti: pět.

S klacky v rukou jsme hlídali kuřata, aby je neodnesl jestřáb. Stupeň důležitosti: deset.

Ale nejvíc jsme milovali, když nás babička poslala, abychom se běželi podívat, co veze stará Kabelačka. Srovnatelné s výletem v noci na hřbitov. Pro nás byla ta stařena jako strašidlo a čarodějnice v jednom.

Vždycky černě oděná, zjevila se na lesní pěšině a táhla vozík s černou kabelou, do které by se klidně vešlo mrtvé dítě (o tom jsme se nikdy nezapomněli vzájemně ujistit). Stupeň důležitosti: sto.

Naše dětství bylo dobrodružné a svobodné, bez nutnosti soutěžit s ostatními o lepší image nebo počet lajků. Přála bych dnešním dětem právě takové prázdniny.

Bez počítače, bez mobilu a bez rodičů. Stupeň důležitosti: nekonečno.

autor: Martina Adlerová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...