Malá vodní elektrárna Soběnov na Českokrumlovsku funguje už sto let, ročně vyrobí energii pro 1200 domácností
Je to nejstarší elektrárna na jihu Čech, která k výrobě elektřiny čerpá vodu z přehrady. Ročně vyrobí energii pro 1200 domácností. Soběnovská vodní elektrárna na Českokrumlovsku na říčce Černá letos slaví sto let. V současnosti je odstavená kvůli vypuštění Soběnovské přehrady, kterou stavaři odbahňují.
„Nacházíme se ve strojovně elektrárny. Původní jsou pouze ty obaly generátorů. Vzadu je schované oběžné kolo turbíny, jsou tu dvě Francisovy turbíny. Každý generátor má výkon 800 kiloWatt,“ ukazuje Miroslav Draxler, správce vodních elektráren společnosti E.ON na jihu Čech.
Po schodech se schází do vodní rozvodny. „Tady je přivaděč vody na jednotlivé turbíny, kde se rozděluje tlakové potrubí. Potrubí má průměr 1,7 metru, délku 177 metrů a z vyrovnávací komory spád 60 metrů, to znamená nějakých šest tun tlaku na jednotlivá šoupata,“ popisuje správce.
Vodní elektrárna Soběnov využívá pro výrobu elektrické energie vodní dílo na řece Černá. Přivaděč vody je veden štolou, na ni navazuje krytý betonový kanál a ústí do vyrovnávací komory, ze které dále vede tlakové ocelové potrubí. Voda musí od přehrady do elektrárny urazit více než jeden kilometr.
Elektrárnu aktuálně provozuje společnost E.ON, ročně vyrobí elektrickou energii pro průměrnou spotřebu zhruba 1200 domácností.
Téměř padesát let pracuje v malé vodní elektrárně Soběnov Antonín Novotný. „Po povodních v roce 2002 došlo k rekonstrukci, pomyslně je tak rozříznutá na půl. Původně to bylo ovládané mechanicky, tlačítky se mačkalo rovnou na vzduchový ventil, pak se sem dala nová technologie. Baterie, které byly v suterénu, jsou teď tady, protože v roce 2002 byly potopeny,“ vzpomíná.
Venku u elektrárny je takzvaný vývar, šumí tu říčka Černá. „Vývar se tomu říká proto, že ve chvíli, kdy jsou ty generátory v provozu, se voda jakoby vaří,“ vysvětluje Miroslav Draxler.
O pár metrů dál v lese se nachází přepad. „Říkáme tomu jalový přepad, je to vlastně přepad z vyrovnávací komory v lese. Voda tady teče relativně sporadicky. Pouze ve chvíli, kdy by soupravy v provozu za plného výkonu z nějakého důvodu vyply, šoupě okamžitě zavře vodu, ale ta vlna vody jde potrubím nahoru a přepadne tímto kanálem zpátky do říčky,“ doplňuje správce.
Soběnovská vodní elektrárna vyrábí v posledních dvaceti letech ročně skoro 4000 megawatthodin elektrické energie. Její vodoprávní povolení platí na dalších 77 let.
Související
-
Jako obří teploměr. Nový diagnostický systém vodní elektrárny Lipno je v Evropě ojedinělý
Je dlouhý tři kilometry a měří teplotu na stovkách míst turbogenerátoru vodní elektrárny Lipno. Tento diagnostický systém, který hlídá přehřívání, je zatím prototypem.
-
Pod zříceninou Dívčí Kámen má být vodní elektrárna. Vodáci se obávají dopadů na splavnost Vltavy
Soukromý investor chce na řece Vltavě poblíž zříceniny hradu Dívčí Kámen na Českobudějovicku postavit malou vodní elektrárnu. Proti jsou vodáci, kteří podepisují petici.
-
Historická Kaplanova turbína v malé vodní elektrárně v Jindřichově Hradci znovu vyrábí proud
Rostoucí ceny energií přidělávají starosti řadě spotřebitelů. Můžou mít ale i pozitivní efekt. Historická elektrárna v Jindřichově Hradci se díky nim dočká větších oprav.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko zkouší poskládat 2 procenta HDP na obranu z různých resortů
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
Jásající, zdevastované město. Do Aleppa se vrací syrští uprchlíci a místní slaví v oblaku nejistoty
-
Policisté za 6 týdnů na Jablonecku odlovili 44 divokých prasat. ‚Neefektivní,‘ hodnotí myslivci