Ludvík Aškenazy: Brutus

21. únor 2021

Tragický příběh o německém ovčákovi, který si - i přestože je válka - celkem pokojně žije se svojí paničkou v jednom z pražských činžáků. „Hebká“, jak jí říká, je ovšem Židovka, a tak se musejí uprostřed války rozloučit. Povídka vyšla v roce 1959 v knížce Psí život. Její autor se narodil přesně před 100 lety – 24. února 1921.

Režie: Miroslav Zelinský
Interpret: Tomáš Jirman
Pořad připravila: Marie Pásková
Natočeno v ostravském rozhlasovém studiu v roce 2006.

Ludvík Aškenazy (1921-1986) pocházel z česko-židovské rodiny z Českého Těšína. Střední školu studoval v Polsku, v ukrajinském Lvově studoval slovanskou filologii a všeobecné dějiny. V roce 1942 vstoupil do československé vojenské jednotky v Sovětském Svazu a bojoval s ní u Sokolova.

V květnu 1945 se v Praze seznámil s dcerou německého spisovatele Heinricha Manna a později se s ní oženil. Po válce pracoval jako zahraniční rozhlasový reportér, působil například jako válečný zpravodaj v Izraeli.

Ludvík Aškenazy

Po srpnu 68 emigroval do Mnichova. Koncem 70. let se přestěhoval do Itálie. V severoitalském Bolzanu v roce 1986 zemřel a na zdejším židovském hřbitově je také pochován.

Ludvík Aškenazy psal nejdříve reportáže a črty z cest, na které vyjížděl coby rozhlasový zahraniční reportér. Jako autor se našel až v polovině 50. let, kdy mu vyšla knížka Dětské etudy. Sbírka minipříběhů o tom, jak malý pětiletý „človíček“ spolu se svým velkým tátou poznává svět, se záhy po vydání v roce 1955 stala bestsellerem. Následovaly další texty pro děti – Milenci z bedny, Ukradený Měsíc nebo Putování za švestkovou vůní. Pro dospělé čtenáře psal především povídky. Je také autorem řady rozhlasových a divadelních her.

autoři: Martina Toušková , Ludvík Aškenazy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.