Literární matiné 9. 11. 2008
KNIŽNÍ TIPY:
Josef Formánek: Mluviti pravdu
Román o naší nedávné minulosti líčí jeden dramatický osud. Hlavní hrdina vyzkoušel leccos z toho, co 20. století nabízelo: službu u SS i v Rudé armádě, stranickou kariéru i vězeňskou celu.
Antonín Líman: Kouzlo šerosvitu
Eseje o japonské kultuře z pera českého japanologa žijícího v Kanadě se zaměřují zejména na film a literaturu, ale hodně se dozvíme také o japonské moderní společnosti.
NÁŠ HOST:
Hostem Literárního matiné je babka ťapka. Jestli chcete vědět víc, nezbývá než si pustit záznam! :)
RECENZE Karly Ladwigové:
Zdeňka Hledíková: Arnošt z Pardubic, arcibiskup, zakladatel, rádce
Žádná z církevních osobností českého pozdního středověku se netěšila takovému zájmu jako pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. A nebyli to pouze soudobí kronikáři. Už zanedlouho po jeho smrti (1364) byly sepsány dva životopisy, o století později třetí, následovaly různé redakce a v 17. století historiografická práce B. Balbína. Moderní doba k tomu přidala své - nejnověji knihou vysokoškolské profesorky, historičky a archivářky Z. Hledíkové. Ředitelka Českého historického ústavu v Římě se specializuje se na církevní dějiny pozdního středověku, zvláště v českých zemích a je autorkou mnoha monografií, učebnice paleografie a odborných statí. Kromě spoluautorství např. na Dějinách správy v českých zemích je také editorkou řady diplomatických textů. V obsáhlé práci o Arnoštu z Pardubic sleduje jeho úctyhodné dílo i to, z čeho vyrůstalo a kam směřovalo. Vychází přitom z prací 20.století - Václava Chaloupeckého, Jana Vyskočila i dalších, aniž by se spokojila s pouhým shrnutím známých skutečností. Snaží se porozumět Arnoštově osobnosti v souvislosti s jeho působením, kombinuje odlišná hlediska a zkoumá doklady, které poskytuje jeho vlastní literární tvorba. Objevuje vzdělance, diplomata uznávaného v evropském měřítku, zakladatele, organizátora a donátora programu motivovaného službou pramenící z přesvědčivé víry a zbožnosti.
O jeho mladých letech nevíme mnoho. Pocházel z Kladska, kde zážitek z dětství ovlivnil celý jeho život, jak píše ve svém Vidění. Na studia odchází do Itálie, absolvuje práva a stává se klerikem Jana Lucemburského; posléze je doživotním rádcem jeho syna Karla. Jejich spolupráce vychází z reformního směru podřízenosti světské moci věcem duchovním. Postoje obou se ztotožňovaly přes všechen králův pragmatismus a diplomacii a nebyla mezi nimi politická rivalita. Dvojí podoba účasti na společném díle je ve své době zcela výjimečná a zasluhuje vysvětlení, z čeho jejich shoda pramenila. Autorka nezastírá, že zatím se jí tuto otázku vyřešit nepodařilo. Konstatuje, že důvodem mohly být osobní vlastnosti obou, vědomí služby, nikoliv moci a nadřazení obecného dobra nad vlastním, aniž by se opomíjely časné potřeby. Jmenujme tu alespoň jejich spolupráci na korunovačním řádu, při realizaci fundátorských prací (statuty univerzity, Nové Město, Karlštejn, johanitská komenda v Kladsku nebo roudnická kanonie); roku 1349 jako správce království vypovídá Arnošt ze země flagelanty. Sám je rovněž autorem církevního zákoníku, řádů kapitulních kostelů, příspěvku do Klaretova slovníku a dalších spisků.
Na monografii Z. Hledíkové oceníme její informativní pečlivost a smysl pro detaily. Sleduje arcibiskupa z různých pohledů, čímž umožňuje současnému čtenáři porozumět jeho osobnosti. Kniha je vybavena bohatou obrazovou přílohou, slovníčkem převážně církevních výrazů a vydalo ji letos nakladatelství Vyšehrad. Poslouží nejen odborníkům, ale udělá radost všem milovníkům historie, a zvláště doby Karlovy.
TIP Z REGIONU:
Právě vycházejí vzpomínky předního českého onkologa dr. Pavla Klenera. Kniha se jmenuje Jde to i slušně a je to jeho vyprávění doplněné o rodinné a pracovní fotografie. Připomeneme si nejen lékařskou, ale i politickou dráhu Pavla Klenera, jeho životní osudy i názory na některé komplikované otázky, jako je třeba problém euthanasie nebo vyhlídky a naděje současné medicíny.
SOUTĚŽ:
Odpověď na minulou soutěžní otázku: Zeměměřič K. je hrdinou knihy Franze Kafky Zámek. (správných odpovědí: 72, chybně: 0)
Výherci: p. Čižmárová, J. Machníková, V. Matoušková, Fr. Michalíček, Š. Říhová, P. Strouhalová.
Nová otázka: Dnes se vás ptáme na jednu velmi slavnou knihu, ve které vystupuje negativní postava - Hezoun Smith, pozitivní - to je soudce Scott, a především jeden zvířecí hrdina. Určitě jste tuhle knihu četli a budete vědět, kdo ji napsal a jak se jmenuje.
Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 29 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.
Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Je to závod.‘ Ukrajina sází na to, že jí volný trh s výrobou zbraní a dronů získá výhodu nad Ruskem
-
Fico kopíruje ruské narativy, není neutrální. Šance na mírové rozhovory na Slovensku je nízká, říká expert
-
Elektromobilům z koncernu Volkswagen unikla data. Na internetu byly dostupné údaje, kudy a kam jezdí
-
ONLINE: Ukrajina zasáhla ruský sklad. Měly se v něm nacházet drony Šáhed