Literární matiné 7. 6. 2009

7. červen 2009

KNIŽNÍ TIPY:

Cormac Mc Carthy: Krvavý poledník aneb večerní červánky na západě
Zprvu kritikou i čtenáři přehlížený historický román o řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v polovině 19. století je dnes považován za jeden z nejlepších moderních amerických románů.


Cormac Mc Carthy: Krvavý poledník aneb večerní červánky na západě

Ondřej Ševeček: Zrození Baťovy průmyslové metropole
Továrna, městský prostor a společnost ve Zlíně v letech 1900 - 1938. Kniha sleduje vývoj Baťova Zlína z různých hledisek, především jako kompaktní celek sloužící k práci i k odpočinku a bydlení.Ondřej Ševeček: Zrození Baťovy průmyslové metropole

RECENZE Davida Žáka:

Jonathan Littell: Laskavé bohyně (přeložila Michala Marková, Odeon 2008)

Francouzsky psaný román amerického spisovatele Jonathana Littla nazvaný Laskavé bohyně má devět set stran. Jedná se o strhující čtení, kde vypravěčem je přesvědčený nacista a důstojník SS. Provází nás různými dějišti druhé světové války, procházíme s ním frontou.
Text je koncipován jako fiktivní memoáry důstojníka, psané dlouho po válce. Neobhajuje se v nich, jen suše konstatuje a k otázce svědomí se staví s vlažným cynismem. Coby administrativní síla se podílel na likvidaci židovského obyvatelstva a nežádoucích živlů na Ukrajině a Kavkaze, zažil tak holocaust od takříkajíc amatérských začátků až po "průmyslové" období plynových komor, v jeho vzpomínkách navštívíme i válečný Berlín i peklo obklíčeného Stalingradu.
Ať vypravěč líčí to či ono, vždy tak činí suchopárným až úřednickým jazykem, kterým psal i hlášení pro Himmlera. Zároveň z něj ale cítíme neutuchající hnus, román se valí jako temná řeka po dlouhodobém dešti, pod jejíž zdánlivě nevzrušenou hladinou víří páchnoucí bahno. Vyprávění je až přehnaně dokumentárně přesné a plné faktů a historických podrobností, jeho atmosféra je však hororová. Vypravěč sám sebe prezentuje jako útlocitného intelektuála, který se minul povoláním, chtěl psát knihy, z jeho osobního příběhu, který je promítnut do dobových kulis válečného šílenství, na nás hledí člověk sexuálně i morálně vyšinutý - nenápadný, působící na první pohled seriózním dojmem, ovšem jedná se jednoznačně o psychopata, který vykonává zlo téměř se slzami v očích, tvrdí, že se to děje pouze s vědomím historické nevyhnutelnosti.
Vypravěč je jen malou rybou mezi válečnými zločinci. Za román Laskavé bohyně, který vydalo v českém překladu Michaly Markové nakladatelství Odeon, získal Jonathan Littel v roce 2006 Velkou cenu Francouzské akademie i prestižní Goncourtovu cenu. Spisovatel Jorge Semprún označil román za klíčovou literární událost 21. století.
Tato kniha je důkazem, že příběhy o holocaustu jsou potřebné i dnes, je nutné si připomínat, čeho všeho byli civilizovaní Evropané schopni, když propadli svým obsesím a diktátu totalitní ideologie. Román je krutou obžalobou lidstva a nikoho nenechá chladným.

Jonathan Littell: Laskavé bohyně

NÁŠ TIP NA DOVOLENOU:

Jiří Frank: Námořnické historky z lodí a přístavů

Autor, námořní kuchař, popisuje v této knížce celý svět, tak jak ho poznal z paluby zaoceánské lodi. Všímá si nejen exotických přístavů, ale popisuje i zvyklosti na lodích, pověry, vzpomíná na lidi, které na svých plavbách potkal, a seznámí nás i s různými pro nás opravdu neobvyklými dobrotami - v Indii vás například poctí nakládanou myškou. Dobrou chuť!

Jiří Frank: Námořnické historky z lodí a přístavů


SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: A. P. Čechov. (72 správných odpovědí)

Výherci: M. Buchalová, p. Čižmárová, M. Chýnová, J. Michalíčková, J. Řehořová, I. Šimková.

Nová otázka: Tentokrát si připomeneme nedožité 100. narozeniny spisovatele Vladimíra Neffa, autora románů i filmových scénářů. Neff je autorem historických knih, ale já se chci zeptat na dílo, kterým se proslavil. Je to psychologický a také napínavý příběh, vyšel poprvé v roce 1944 a jeho děj se odehrává na pražské Kampě v domě U slepých hodin, rodině doktora Kalisty. Ještě prozradím, že hlavním motivem této knihy je tajemství a že ji zfilmoval Otakar Vávra, který do role primáře Kalisty obsadil Martina Růžka a do role jeho ženy Květu Fialovou. Na odpovědi je čas do pátku 19. června 2009.

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio