Literární matiné 7. 3. 2010

KNIŽNÍ TIPY:

Zdeněk Šmíd: Jan, černý proutník
Úsměvná parafráze lidových vyprávění z pera oblíbeného autora. Milostný příběh okořeněný mordy, intrikami a dramatickými zvraty.Zdeněk Šmíd: Jan, černý proutník

Vojtěch Novotný: Papuánské (polo)pravdy
Druhé rozšířené vydání esejů českobudějovického biologa, který působí na Nové Guinei a ve svých textech srovnává každodenní život v pro nás tak exotických končinách s tím, co považujeme za normální u nás doma (a co je stejně exotické pro Papuánce).

Vojtěch Novotný: Papuánské (polo)pravdy

NÁŠ HOST:

Pavel Kosatík, tento renomovaný autor zejména biografických knih, se už podrobně zabýval Janem Masarykem, Ferdinandem Peroutkou, našimi prvními dámami, Pavlem Kohoutem a také Přemyslem Pittrem, jehož strhující životní příběh vypsal v knize Sám proti zlu. Představil tak čtenářům osobnost, která stále zůstává jaksi ve stínu.

Pavel Kosatík: Sám proti zluRECENZE Terezy Charvátové:

Jhumpa Lahiriová: Tlumočník nemocí

Jhumpa Lahiriová je nejen velmi krásná žena, ale také výborně píše. Českým čtenářům se dostává do rukou její první knížkou povídek, která se krátce po svém vydání v roce 1999 prodrala mezi nejprodávanější knižní tituly v New Yourku a za kterou byla odměněna prestižní Pulitzerovou cenou.
Autorka pochází z tradiční indické rodiny, vyrůstala ale a žije ve Spojených státech a celá její první knížka je o balancování na ostří dvou kultur. Všechny její povídky pojednávají o Indech, kteří žijí v Americe nebo kteří se vrací domů. Ve své próze používá poměrně jednoduchý, současný jazyk a skrz něj rozehrává tichá, nenápadná dramata lidí odtržených od jejich kultury.
Je tu mladý indický pár, který se vyrovnává se ztrátou dítěte, indická manželka univerzitního profesora ve středních letech, která hlídá amerického chlapce a není schopná ovládnout základní prvek americké kultury, tedy auto, indický diplomat, který se kvůli válce nemůže vrátit domů a večer co večer u přátel sleduje televizi, aby se k němu dostaly zprávy ze země, kde má malého syna. Charakteristickým prvkem všech konfliktů zobrazených v povídkách je ticho. Jako by pro některé bolesti neexistovala vhodná slova, jako by se o některých věcech nemluvilo, jako by se pro některé věci, které si s sebou člověk přinesl z domova, nenašly v angličtině ty správné výrazy.
Za přečtení stojí tyto povídky z několika důvodů. Próza Lahiriové je úsporná, přesná a citlivá. Dokáže být vtipná, čtivá, barevná. Je to výsostné ženské psaní, prosté jakékoliv deklasifikace vedle psaní mužského, protože se kromě intimní lidské sféry zabývá stejně zručně i otázkami sociálními a politickými - jen jaksi citlivěji. Odkrývá závoj staré kultury a zároveň těžko postižitelnou bolest všech imigrantů, která se projevuje právě přes taková malá, nevysvětlitelná dramata. Možná po přečtení zatoužíte podniknout cesty do Indie, možná procítíte dilema cizince a možná se vás někde dotkne ryze osobně. Ať tak či onak, je to kniha brilantně napsaná.
Knížku Tlumočník nemocí Jhumpy Lahiriové vydalo v překladu Dany Hábové v roce 2009 nakladatelství Argo.

Jhumpa Lahiriová: Tlumočník nemocí

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: David Herbert Lawrence: Milenec Lady Chatterleyové. (76 odpovědí správně, 2 neúplné)

Výherci: V. Batistová, M. Janovská, B. Příhodová, A. Švehlová, J. Trojánková, L. Voldán.

Nová otázka: Jestli patří k vašim milovaným knihám Mistr a Markétka, určitě už teď víte, že vám tentokrát chceme připomenout 70. výročí smrti Michaila Afanasjeviče Bulgakova. Tento vynikající ruský autor zemřel 10. března 1940 a bylo mu jen 49 roků. Hádanka se týká právě Mistra a Markétky. Když Ďábel v tomto románu navštíví Moskvu, doprovází ho jeho suita - samí podivní společníci. Nejpodivnější je ovšem jedno zvíře, a my se ptáme, jaké. Jakého zvířecího společníka má Ďábel v Bulgakovově románu Mistr a Markétka?

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

Spustit audio
autor: Hana Soukupová