Literární matiné 7. 2. 2010
KNIŽNÍ TIPY:
Michael Frayn: Po hlavě
Jen jednou v životě potká člověk takovou šanci, jaká se naskytne hlavnímu hrdinovi tohoto románu. Historik umění má možnost získat pohádkově cenné Brueghelovo dílo - musí ale hodně riskovat.
Lee Harrisová: Vražda v den svatého Valentina
Co se stalo cestou přes zamrzlé jezero, kterou po společné oslavě podnikli tři kamarádi? Kdo zavinil smrt dvou z nich, a kam zmizel ten třetí?
RECENZE Karly Ladwigové:
Jiří Stránský: Oblouk
Poskládat životní příběh prozaika, básníka, scenáristy a dramatika J. Stránského není nijak jednoduché. Potomek šlechtického rodu, v příbuzenstvu premiér první republiky, ale i zakladatel skautingu u nás. Dostatečné důvody k tomu, aby byl vyloučen z gymnázia, v r.1953 zatčen a dvakrát vězněn (celkem byl odsouzen na 11 let). Na svobodě pracoval manuálně, měl různá zaměstnání a nakonec se uchytil u filmu. Po r. 1989 začal publikovat (povídky, básně) a od r. 1990 psát z povolání. Zaujal dvoudílnou románovou ságou Zdivočelá země s pokračováním Aukce, podle nichž byl natočen televizní seriál. Z dalších knih zmíníme Přelet, scénáře k filmům Bumerang a Kousek nebe a tři knížky pro děti. Jako dramatik se představil třemi hrami, z nichž Claudia a Gertrudu inscenovalo pražské Divadlo v Celetné. Podrobněji si osudy J. Stránského můžeme přečíst v knize rozhovorů s Janem Lukešem nazvané Srdcerváč.
Kniha Oblouk, vydaná loni v Nakladatelství Hejkal, je románovou esencí příběhů několika rodů, jejich generací a přátel i nepřátel. Jsou v ní zachycena dobová sdělení a svědectví s dokumentací, výroky a postoji v dějinném období od první republiky až po současnost. A přestože náhody nejsou pro příběh rozhodující, nalézáme je v něm v hojném počtu. Knihu, jak autor říká, připravoval desítky let a je v ní sám osobně přítomen; je však skryt tak dovedně, že hledat ho je zbytečné a zavádějící. Není to ani smyslem příběhu; jeho snahou je, aby si čtenář udělal představu o osudech v reálných dějinných kulisách, kde kromě změněných jmen hrdinů najdeme i skutečná jména osob, které už nežijí. Na knize oceníme nejen poutavé vyprávění a její sevřenost, ale i jadrnost výrazových prostředků, v nichž nechybí svérázný humor. Oblouk byl značně redakčně krácen a zachycuje jen to podstatné; snaží se vysledovat, jak vznikla "pokažená doba" a co se stalo lidem v zemi, v níž žili a žijí. Kde se vzala bezohlednost, bezcitnost, korupce, pomsta a další symptomy charakterového pokřivení člověka. To vše vede autora k přesvědčení, že svou minulost potřebujeme; tlustá čára se za ní dělat nesmí, aby ji lidé nemuseli prožívat znovu. Věci je třeba nazývat pravými jmény, o což se také kniha snaží. A přestože občas trochu zbloudíme v záplavě jmen hrdinů střídajících se generací nebo v dějové rovině, je výpověď o době, kterou tito lidé prožili a prožívají, naléhavá a aktuální. Právě proto se knihou Oblouk J. Stránský znovu výrazně zapsal do paměti národa.
TIP Z REGIONU:
Malíř Karel Kupka vyprávěl, spisovatelka a básnířka Alena Melicharová zapisovala: vznikla z toho půvabná knížka plná fotografií a Kupkových obrázků nazvaná Můj život s paletou. Karel Kupka sice není Jihočech rodem a velkou část svého života strávil na severu, ale přece najdou jihočeští patrioti v knize hodně zajímavého, například vzpomínky na některé umělce nebo místa, která byla malíři inspirací. S Karlem Kupkou a s jeho partnerkou a spolupracovnicí jsem se setkala ve Slaníku na Strakonicku a řeč byla nejen o vzpomínkách Můj život s paletou.
SOUTĚŽ:
Nová otázka: Připomínáme si výročí narození Jana Wericha - na svět přišel 6. února roku 1905 v Praze, už to tedy je 105 roků. Určitě víte, že kromě divadelních her psal také pohádky, které vyšly ve sbírce Fimfárum. A naše otázka je stručná: co je to fimfárum?
Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.
Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dramatické dopady změn klimatu uvidíme v polovině století, pokud něco neuděláme, říká meteorolog Žák
-
Polsko se cítí být na koni a chce být lídrem Evropy, říká zpravodajka k začátku předsednictví v Unii
-
Dva republikáni po poradě s lídry změnili hlasy. Johnson se tak stal šéfem americké sněmovny
-
‚Nechápu, jak tohle může někdo říct.‘ Babiš kritizuje místostarostku z ANO za rasistické vyjádření