Literární matiné 31. 5. 2009

31. květen 2009

KNIŽNÍ TIPY:

Ludvík Vaculík: Tisíce slov
Drobnější Vaculíkovy fejetony a publicistické texty od konce 50. let až do nedávné doby, včetně textů dokumentární povahy a úryvků z dosud nevydaného románu Stará postel.


Ludvík Vaculík: Tisíce slov

Joseph O´Connor: Obchodník
Příběh obyčejného slušného muže, který se pod vlivem tragických okolností dostává do nečekané role krutého mstitele.Joseph O´Connor: Obchodník

NÁŠ HOST:

Hostem Literárního matiné je Pavla Frýdlová, autorka knihy Ženy odjinud. Pavla Frýdlová už zachytila ženské osudy v knihách Ženská vydrží víc než člověk, Ženám patří půlka nebe a Ženy mezi dvěma světy - je to tedy její čtvrtá ženská kniha.

Pavla Frýdlová: Ženy odjinud
RECENZE Terezy Charvátové:

Cormac McCarthy: Hranice

Román Hranice je druhým dílem McCathyho "Pohraniční trilogie" situované na jih Spojených států amerických. Jeho děj se odehrává v 50. letech dvacátého století, ale časové umístění není až tak podstatné. Čtenář McCarthyho románu se totiž ponoří do téměř archetypálního světa, do nezvyklého existenciálního časoprostoru, kde mnoho postav působí dojmem, že vystoupily z historie a nebo rovnou ze světa mýtů.
Šestnáctiletý Billy Parham se rozhodne ulovit vlčici, která zabíjí dobytek na pastvinách jeho rodičů, a to rozhodnutí se ukáže v zrcadle dalších událostí jako osudové, protože ve chvíli, kdy ji dostane, ji nechce nebo nedokáže zabít, a tak se s ní vydává na dalekou cestu, na jejímž konci by ji měl vypustit v jejím domově - v Mexiku. Opouští tak domov, aby už se nikdy nesetkal se svými rodiči a aby prošel podivnou a nebezpečnou cestou osamělého poutníka a věčného cizince.
Na hřbetě koně ho McCarthy vede chudou krajinou Mexika od jednoho zvláštního zastavení k druhému. Střídá se v nich napětí a westernové zápletky s mystickými momenty, kdy Billy nahlíží svět přes jinou optiku. Je zároveň zranitelným dětským hrdinou s puškou u pasu, postavou mimo zákon a poutníkem objevujícím život pohledem zezdola.
Pnutí mezi konkrétním, popisným jazykem amerického westernu a osobitou, až biblickou mluvou MacCarthyho, mezi absolutní "nečasovostí" většiny knihy a kontrastních dobových detailů vytváří pozoruhodný a až magický obraz reality. Autor neustále znejišťuje způsob, jakým jsme zvyklí nazírat na dění kolem sebe, a nutí čtenáře hledat průsečík mezi jím popisovaným světem a Amerikou první poloviny minulého století, tak jak ji známe z filmů a knih. Čtenáře vede ale v myšlenkách ještě mnohem dál - k otázkám o skryté a viditelné podobě našeho světa a k otázce po smyslu lidského života, po smyslu jeho cesty. Kdo je Billy Parham? Kam jde a proč? Jaký smysl mají příhody často volně poskládané za sebe, bez jakékoliv kauzální provázanosti? Co se během své cesty naučí? K čemu mu je?
McCarthy své čtenáře nedostatečností kauzality a vysvětlování ve své knize provokuje, ale na druhou stranu, v mezerách mezi jednotlivými událostmi příběhu, v tichu mezi replikami postav, v nezvyklých obrazech přírody ukazuje cestu k hlubšímu, pomalejšímu stylu myšlení a hledání odpovědí. McCarthy tak působí v současné literatuře aurou legendárních původních obyvatel Ameriky Indiánů - hluboce spojený s konkrétní zemí, záhadný ve větách, které formuluje jako hádanky, fascinující svou odlišností. McCarthy je mimořádný zjev současné světové literatury a čtenářské setkání s ním je na každý pád událostí.
Knihu Cormaca McCarthyho "Hranice" vydalo v roce 2008 v překladu Tomáše Hracha nakladatelství Argo.

Cormac McCarthy: Hranice

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: Max Brod. (79 správných odpovědí, 1 chybně)

Výherci: L. Čárová, Z. Králová, S. Nechybová, J. Veselý, B. Vodičková, E. Zikmundová.

Nová otázka: Dneska máme pro vás trochu neobvyklou hádanku, která připomene dnes už úplně zapomenutý pseudonym jednoho ruského prozaika a dramatika. Zní nám legračně: Antoša Čechonte. Zvolil si ho a používal v době svého mládí, kdy studoval na lékařské fakultě, tedy do 80. let 19. století. Lékařské praxi se však nevěnoval dlouho - brzy po studiích se totiž stal spisovatelem z povolání a psal pak už pod svým vlastním jménem, na které se vás dnes ptáme. Tento vynikající spisovatel žil pouhých 44 let.

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio