Literární matiné 26. 9. 2010

26. září 2010

KNIŽNÍ TIPY:

Iveta Kollertová: Svlečená do naha
Pravdivý příběh o životě a boji s rakovinou. Autorka líčí vlastní pohnutý osud, kdy stála na prahu smrti, ale podařilo se jí zvítězit nad těžkou nemocí a najít nový smysl života – mimo jiné i v literární práci.

Jacques Cousteau, Susan Shiefelbeinová: Člověk, orchidej a chobotnice
Jak zachránit přírodní bohatství, které člověk svou rozpínavou existencí stále více devastuje?

NÁŠ HOST:

Hostem Literárního matiné je jeden z autorů knihy Co vyprávějí šumavské smrčiny Jaroslav Vrba. Docent Vrba působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a zabývá se problematikou zotavování acidifikovaných horských ekosystémů Šumavy. Tato kniha je určena nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.

RECENZE Jaromíra Slomka:

Arto Paasilinna: Prostopášný modlitební mlýnek
Finský prozaik Arto Paasilinna a havlíčkobrodské nakladatelství Hejkal patří k sobě. Po osmi románech mu tam v překladu Markéty Hejkalové vyšel už devátý, nazvaný Prostopášný modlitební mlýnek. Zvláštní je tím, že děj se zčásti odehrává v Čechách, ba přímo v Havlíčkově Brodě, kam autor - snad z vděku k překladatelce a vydavatelce, snad pro své vlastní pobavení - nechal poměrně málo logicky doputovat své literární hrdiny. Ale od začátku.
Lauri Lonkonen a Kalle Homanen jsou dávní přátelé, zhruba čtyřicátníci. Prvního, pracovníka realitní kanceláře, jenž přišel o místo, ten druhý, podnikatel a vynálezce, zaměstná jako svého společníka, přesněji snad sekretáře. Vynálezce vynalezne elektronický modlitební mlýnek, pomůcku pro věřící všech možných vyznání, od jehož výroby a světového rozšíření si slibují pohádkové bohatství. Oba Finové se s prototypem vydají do Indie za dalajlamou a vzápětí do Tibetu. Dalajlama je vlídně vyslechne, v Tibetu jsou však po zprvu přátelském přijetí zadrženi, uvězněni, a protože jsou podezřelí ze špionáže, mají být souzeni a přísně odsouzeni. Za pomoci jistého finského lékaře se jim podaří uprchnout a zachránit si život.
Co vlastně čteme? Humoristický román? Na to je málo vtipný. Obraz současného světa? Obraz střetu dvou civilizací? Dvou světů? Svobody a diktatury? Na to jde autor málo do hloubky, předkládá jen jakési turistické črty. Český čtenář se pobaví leda v závěru - při zmínce o „velkém třídenním knižním veletrhu“, kam ústřední dvojice dorazila z Prahy taxíkem: „V Havlíčkově Brodě se ubytovali v malém hotýlku na hlavním náměstí. Velké budovy ve městě ostatně ani nebyly, byť to bylo správní centrum celého kraje. Ani průmyslové podniky nebyly nikde v centru vidět, snad proto tu bylo tak čisto a pěkně. V hotelu si ovšem nemohli moc vyskakovat. Pokoje byly malé a téměř středověké a Lauri několikrát narazil hlavou do rámu dveří. Jídlo zato bylo vynikající a obsluha příjemná, takže si neměli nač stěžovat.“ Že by to přece jen byla všechno legrace?

Arto Paasilinna: Prostopášný modlitební mlýnek

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: E. M. Remarque: Na západní frontě klid. (Správně: 72, chybně: 1.)

Výherci: A. Červený, A. Dvořáková, M. Kuchválková, F. Princová, J. Šonková, J. Turýnek.

Nová otázka: V poslední zářijový den roku 1990 zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu, australský spisovatel, který u nás není zase tak moc známý, přestože jeho knihy česky vyšly: například Oko uragánu, Poušť Johanna Vosse nebo Sukně z listí – a víc už vám nenapovíme, protože i tak je hádanka lehká. Ptáme se, kdo to je?

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.