Literární matiné 19. 7. 2009

19. červenec 2009

KNIŽNÍ TIPY:

Luciano de Crescenzo: Příběhy lstivého Odyssea
Klasická literární látka v moderním a zábavném podání, navíc s vtipnými komentáři autora.

Luciano de Crescenzo: Příběhy lstivého Odyssea

Iva Procházková: Nazí
Hrdiny nového románu Ivy Procházkové jsou mladí lidé, kteří se ocitají na životní křižovatce. Rafinovaně vystavěný příběh se odehrává v Berlíně a na česko- německém pomezí.


Iva Procházková: Nazí

NÁŠ HOST:

Hostem Literárního matiné je Michal Viewegh, který nedávno podepisoval své knihy v českobudějovickém knihkupectví Zlatý kříž. Nemá rád kritiky a nechce se o nich bavit, nicméně jeho nejnovější knihu Román pro muže někteří kritici pochválili. Potěšilo ho to? Více v rozhovoru.

Michal Viewegh: Román pro mužeNÁŠ TIP:

Jméno Jindry Jarošové možná znáte z vysílání Českého rozhlasu, kde mnoho let připravovala pořad pro zrakově postižené nazvaný Doteky. Její kniha Via lucis z nakladatelství Práh je inspirována opravdovým životním příběhem Američanky Heleny Kellerové, která už jako maličké dítě ztratila zrak i sluch. Takový člověk nemůže pochopitelně komunikovat s okolím normálním způsobem, ale není ani odsouzen k pasivitě a samotě. Hluchoslepá Helena dosáhla díky své geniální učitelce Anně Sullivanové vysokoškolského vzdělání, prožila bohatý život a mnoho své ohromné energie věnovala jiným postiženým lidem. Jak se něco takového mohlo podařit , o tom vypravuje Jindra Jarošová v poutavém příběhu v knize Via lucis s podtitulem Příběh hluchoslepé Američanky Heleny Kellerové, která tmu a ticho proměnila v nesmrtelnost. První vydání počátkem 90.let téměř uniklo pozornosti čtenářů, snad se bude lépe dařit vydání druhému.

Jindra Jarošová: Via lucis

SOUTĚŽ:

Odpověď na minulou soutěžní otázku: V. Novák napsal vzpomínky O sobě a o jiných. (54 správných odpovědí, chybná žádná)

Výherci: B. Baštýřová, M. Bečvářová, R. Fránová, R. Chylík, J. Klonfar, V. Matoušková.

Nová otázka: Protože byly v poslední době naše otázky trochu těžší, máme pro vás pro změnu dnes jednu snadnou. V červenci si připomínáme hned dvě výročí jednoho z největších italských básníků - je to Francesco Petrarca. Pro zajímavost připomínáme jeho čilé styky se dvorem našeho Karla IV., který si ho velmi vážil. Petrarca je považován za zakladatele moderní evropské lyriky, hlavně díky svým sonetům. Vzpomenete si na křestní jméno ženy, které je věnoval?

Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.

Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio