Literární matiné 10. 5. 2009
KNIŽNÍ TIPY:
Petr Šabach: Škoda lásky
Povídky o outsiderech, hudební slávě a smutných koncích v nové knize českého autora, jehož drsnější styl nemusí vyhovovat každému. Svět jeho pražského dospívání a mládí byl však přesně takový, jak ho líčí ve svých knihách.
Irving Stone: Jack London - Námořník na koni
Životní osudy slavného spisovatele Jacka Londona doprovázejí obrazové koláže Miroslava Huptycha.
VELETRH SVĚT KNIHY:
Od čtvrtka 14. května do neděle 17. května se v Praze koná 15. veletrh Svět knihy. Když shořelo jedno křídlo pražského průmyslového paláce, mnozí si povzdechli: kdepak asi teď bude veletrh svět knihy? Redaktorka Hana Soukupová se na to zeptala Dany Kalinové, která knižní veletrh organizuje.
RECENZE Mileny Lenderové:
Marie Koldinská, Ivan Šedivý: Válka a armáda v českých dějinách. Sociohistorické črty.
Jako zarytý pacifista se jen obtížně přikláním k myšlence, že by prací o dějinách války a armády bylo v české historiografii málo. Nebo mi alespoň nechyběly, neboť "historie trub a bubnů", abychom užili slov Voltairových, je vlastně historií nenávisti, krutosti, neschopnosti se domluvit, zkrátka historií lidských selhání. Válka - snad kromě těch mytologických - odporuje "obecnému dobrému" a bývá záležitostí nevybitého testosteronu a neukojené mužské ctižádosti.
Publikace dvou zkušených badatelů a autorů, Marie Koldinské a Ivana Šedivého, má ale hodně daleko do běžného popisování událostí, jichž se dávno i nedávno dopustili ambiciózní vojevůdci. Má daleko do líčení bitev, do popisu šikujících se armád, líčení bitevních polí, jezdectva, pěchoty či popisu stále nových a nových zbraní.
Ne nadarmo nese kniha podtitul "sociohistorické črty". Kategorie prostoru a času umožňují hledání geopolitických souvislostí válečných konfliktů, kategorie ideí odkrývají relativně nízký stupeň militarizace české společnosti, kategorie struktury umožňuje metodicky zvládnout, analyzovat a interpretovat úctyhodné množství pramenů i sekundární literatury. Pokud se pramenů týče, sympatické je důkladné vytěžení jednak osobních fondů uložených v dnes zvolna likvidovaném Literárním archivu Památku národního písemnictví, jednak memoárové literatury 19. a 20. století.
Ke zkoumání zvoleného tématu, války a armády, zvolili autoři pluralitní přístup, analyzující téma jak z hlediska operačních dějin, tak v kontextu širších témat současné historie, například diskontinuity českých dějin či struktur společnosti.
Nesporně úctyhodný je široký chronologický záběr: autoři mapují téma války a armády od konce středověku až do žhavé současnosti. Od husitství přes třicetiletou válku, od válek 18. a 19. století k prvnímu a druhému světovému konfliktu. Od leníka, přes žoldnéře, legionáře, vojáka se "socialistickým mindrákem" až k dnešnímu dobře vycvičenému profesionálovi.
Ne vždy mohli autoři navázat na základní výzkum, navíc má každý z nich témata, která mu jsou blízká. Proto se nepokoušeli o syntézu, ale zvolili cestu analytických sond do jednotlivých tematických okruhů, které nakonec jisté zobecnění induktivního rázu umožňují, jak dokazuje "bilance oddílu" umístěná na konci každé faktograficky hutné kapitoly.
Je dobře, že se autoři nenechali svázat chronologickou metodou, soustředění na nosná témata jim umožnilo analyzovat vedle sebe zemskou hotovost a žoldnéřská vojska, revoluční či demokratickou armádu, destrukci důstojnického sboru v letech 1945 - 1948 a vznik profesionální armády v době zcela nedávné.
Kniha vyšla v ediční řadě Česká historie a nijak nevybočuje z její tradice kvality. Nejen - jak jsme viděli - pokud se týče obsahu, ale i pokud se týče pečlivě zvoleného obrazového materiálu a hezké grafické úpravy.
SOUTĚŽ:
Odpověď na minulou soutěžní otázku: Václav Hrabě: Variace na renesanční téma. (59 správných odpovědí, 1 chybně)
Výherci: M. Bečvářová, V. Dvořák, J. Husák, J. Kvasničková, M. Moravec, P. Přech.
Nová otázka: Před 40 lety, 10. května 1969, zemřel svérázný výtvarník a literát Josef Váchal. Jeho nejspíš nejznámější knihou je Krvavý román, ale se chceme zeptat na jiné jeho dílo, o kterém jsme v našem pořadu už nejednou mluvili. Je to kniha, kterou Váchal vytvořil od prvního do posledního písmenka: napsal ji, vyzdobil, vytiskl, svázal. Kniha vážila 16 kg, vyšlo 11 exemplářů a donedávna byla téměř nedostupná. Před časem ji ale znovu vydalo nakladatelství Paseka. Vzpomenete si, jak se toto Váchalovo monumentální dílo jmenuje?
Odpovědi na naši otázku a veškeré své dotazy či podněty k pořadu "Literární matiné" pište na adresu PhDr. Hana Soukupová, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice, nebo na e-mail: hana.soukupova@cb.rozhlas.cz. Využít můžete i telefonní záznamník na čísle 386 797 277.
Záznam pořadu Literární matiné si můžete poslechnout v rubrice Rádio na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Nejméně 167 ze 181 lidí na palubě zahynulo
-
Když se ozvalo lupnutí, vyvedla třeťáky ven. Učitelka z Prahy zachránila děti před padajícím stropem
-
Předmostí u Přerova jako místo senzačních objevů i archeologických tragédií
-
Jmenuji se vosí hnízdo. Rozstřel vánočního cukroví vyhrála pochoutka, kterou jinde neznají