Lidé si budou moci znovu prohlédnout jeden z největších hradních příkopů ve střední Evropě

25. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hradní příkop v Nových Hradech

Hradním příkopem se projdeme s kastelánem Janem Smolíkem v dnešní Kavárně. A připomeneme i herečku Hanu Bauerovou, která převzala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

V Nových Hradech na Českobudějovicku mají jeden z největších hradních příkopů ve střední Evropě. Správa hradu ale musela příkop uzavřít v roce 2002. Důvodem byl špatný stav opěrných kamenných zdí. Náročná rekonstrukce za více než 30 milionů korun je teď u konce a lidé si jej budou moct po devíti letech znovu prohlédnout. Hradním příkopem se jako jedni z prvních návštěvníků projdeme s kastelánem Janem Smolíkem právě v tomto vydání Kavárny.

Otakar Bílek (vpravo) s herci Antonínem Hardtem a Hanou Bauerovou při natáčení hry Vzorek (r. 1964)

V ní vám také připomeneme, že herečka Hana Bauerová z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích převzala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. V našem divadle vytvořila přes 150 rolí a zůstala mu věrná po celý život. Milovala otáčivé hlediště v Českém Krumlově, kde se setkala i se spisovatelem Františkem Hrubínem. My jsme vybrali z našeho bohatého rozhlasového archivu vzpomínky Hany Bauerové na její začátky v Jihočeském divadle.

A ani tentokrát nechybí knižní a audioknižní tipy: s Filipem Černým zalistujeme básněmi Christiana Morgensterna a s Lucií Husárovou se zaposloucháme do klasické detektivky s názvem Vražda potřebuje reklamu.

V Kavárně se přájemně nalaďte každou neděli krátce po 18. hodině na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice, anebo si ji poslechněte ze záznamu na našem webu.

 

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio