Lidé nejčastěji kupují vánoční stromky vysoké 180 centimetrů, novinkou je hustší smrk

Bez stromečku si dovede Vánoce představit jen málokdo. Lesy města Písku jich dodají na předvánoční trh přes dva tisíce. Sedmdesát procent jehličnanů pochází z plantáží, zbytek z prořezávky lesů v Píseckých horách.

Na jedno z prodejních míst v lokalitě Flekačky přijíždí traktor s valníkem plným stromků. „Jsou uříznuté před deseti minutami na plantáži Lesů města Písku,“ říká jednatel společnosti Václav Zámečník.

Stromky ale lesníci nepřivážejí jenom odtud. „Sortiment pěstovaný v lese se dodává z prořezávek. Výškové rozmezí je velké, ale pořád nejprodávanější velikost je kolem 180 centimetrů, je to dané výškou stropů v místnostech,“ dodává Václav Zámečník.

Lidé mohou vybírat z různých druhů stromků. „Většinu tvoří smrk stříbrný, ale je tam třeba i kavkazská jedle, omorika, smrk ztepilý, borovice lesní, jedle bělokorá. Máme celkem devět druhů z plantáže i z lesa,“ ukazuje pěstební technik Jiří Keclík.

Prodej vánočních stromků pod rozhlednou Javorník v Píseckých horách

Letošní novinkou jsou tvarované zaštipované stříbrné smrky. „Zaštipují se na jaře, v době, kdy mají světle zelené ještě nezdřevnatělé přírůsty. Díky tomu se vytvoří náhradní pupeny a ten stromek je potom hustší,“ vysvětluje Jiří Keclík.

Hned tři vánoční stromy si od Lesů města Písku koupil František Reindl. „Mám tu obyčejný smrk a pak pichlavý, ten je pro dceru, která má malé děti, tak aby měla trochu lepší stromeček,“ řekl.

Některé z vánočních stromků skončí i v píseckých domovech pro seniory nebo v domově dětí a mládeže.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související