Lesníci u Českých Žlebů kácí suché stromy, které jsou nebezpečné pro turisty

21. říjen 2020 13:46
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Reportáž z kácení stromů u Českých Žlebů na Prachaticku

Tisíce suchých stromů kácí lesníci v prvních zónách Národního parku Šumava. Většinou jde o staleté smrky napadené kůrovcem. Souše jsou u silnic nebo na turistických trasách.

„My při tom odstraňování používáme dvě možnosti, jedna je harvestor, někde je nevyhnutelná součinnost s lesním dělníkem. Stromy jsou různé, některé jsou tlusté, jiné tenčí. Odstraňování musí splňovat podmínky bezpečnosti práce,“ upřesňuje náměstek ředitele Správy národního parku Šumava Jan Kozel.

Jitka Cibulová Vokatá při kácení stromů u Českých Žlebů na Prachaticku

Lesníci by měli letos pokácet zhruba čtyři tisíce souší po celém národním parku a nejvíce právě u Českých Žlebů. „Tady je bezzásahové území, přírodní zóna, kde nedávno proběhla gradace lýkožroutů. Proto tady hodláme odstranit asi 1500 stromů. Další místo, kde jich bude hodně, je v oblasti Plešného jezera,“ doplňuje náměstek s tím, že třetí místo je na Modravsku.

Pokácené stromy jsou staré sto až sto třicet let, lesníci je vytipovávají v průběhu celého roku.

Poslechněte si online reportáž, kterou natočila nedaleko Českých Žlebů na Prachaticku Jitka Cibulová Vokatá přímo z kabiny harvestoru.

Reportáž z kácení stromů u Českých Žlebů na Prachaticku

 

Spustit audio