Kvůli obchvatu Srubce se deset let hádali, nakonec schválili devátou variantu

13. září 2017
Zastupitelé obce Srubec hlasovali o obchvatu

Už devátou variantu dálničního přivaděče řešili zastupitelé obce Srubec na Českobudějovicku. Přeložka silnice druhé třídy má sloužit hlavně jako přivaděč k dálnici D3. I přes protesty občanů zastupitelstvo tuto verzi obchvatu nakonec schválilo.

„Obec nemá vypořádané majetkové vztahy. Tady je občan, který řekl, že to prostě neprodá, a prý není sám. Tak pokud nejsou vypořádané vztahy, co oni jsou tak aktivní dopředu. To je velký problém pro mě,“ vysvětlovala jedna z protestujících obyvatelek.

S devátou variantou dálničního přivaděče nesouhlasí hlavně obyvatelé části Stará Pohůrka. U jejich domů má totiž vzniknout kruhový objezd, což podle nich způsobí, že auta, která u něj zastaví, budou vypouštět mnohonásobně větší množství škodlivin než doposud.

„To jsou stovky lidí, možná tisíce, kteří tam bydlí a které to poškodí. Tam to nemá co dělat, to je zastavěná oblast. Dálnice ano, obchvat ano, ale ne tudy. Nemá vést přes zastavěnou oblast,“ zdůrazňoval další obyvatel.

O obchvatu ve Srubci jednají už několik let. Kraj i Ředitelství silnic a dálnic proto na obec tlačí, aby projekt schválila co nejdříve.

V současnosti je největší provoz na Ledenické ulici. Její obyvatelé s obchvatem souhlasí, protože podle nich dopravě výrazně uleví. „Současný stav je neúnosný, to víme všichni. A teď se nabízí realizace nové silnice. Samozřejmě je to o nějakých kompromisech tak, jak se vyjádřili všichni zastupitelé, já s tím souhlasím“ říká Pavel Sojka.

Zastupitelstvo nakonec schválilo devátou variantu přeložky silnice 157/2. Pro bylo sedm z osmi členů. Srubecká starostka Lenka Malá jejich hlasování přivítala. „To je nemyslitelné, aby sjezd z dálnice, dálniční přivaděč vedl středem obce. Podle mě je to veliký úspěch, mám z toho velkou radost,“ komentovala.

Následovat teď bude proces vyhodnocení vlivů stavby na životní prostředí. Pokud bude úspěšný a Jihočeský kraj se dohodne na výkupu pozemků, může se začít stavět.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • obchvat
  • dálniční přivaděč
  • Srubec