Koncert slavného jazzmana Rudyho Linky a zpěvačky Christiny Prindle

15. březen 2014

V neděli 23. března vystoupil ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice slavný americký jazzový kytarista českého původu Rudy Linka s americkou zpěvačkou Christine Prindle.

Hvězda newyorkských klubů
Rudy Linka se narodil 29. května roku 1960 v Praze. Už jako mladík podlehl kouzlu klasického jazzu. Důležitou roli v tom sehrála americká ambasáda v Praze – tam si totiž Rudy Linka půjčoval vinylové desky z oblasti jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, zanedlouho pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na proslulé bostonské Berklee College of Music.

A právě vyhlášený jazzový kytarista Jim Hall se stal stěžejním Rudyho učitelem i po soukromé linii. Za pár let už se stal Rudy Linka, který hraje na elektrickou kytaru Gibson ES-175, hvězdou newyorkských jazzových klubů. A tak tomu je doposud. Poslední album Rudyho Linky se jmenuje Re-Connect a v New Yorku v květnu předloňského roku jej natočil ve kvartetu společně se skvělými hudebníky pianistou Jonathanem Batistem, basistou Larrym Grenadierem a bubeníkem Kennym Wollesenem.

Rudy Linka se představí v českobudějovickém rozhlasovém studiu U Tří lvů s americkou zpěvačkou Christinou Prindle. Ta se narodila New Yorku, kde od svých šesti let zpívala v gospelových sborech v Harlemu. Její cesta k věhlasu začala zhruba před čtyřmi roky, kdy obsadila druhé místo v prestižní soutěži zpěváků a zpěvaček, která se v New Yorku každý rok koná v divadle Apollo. Vítězové tohoto klání v minulosti byli takoví velikáni jako Stevie Wonder nebo James Brown a kdysi dávno i legendární Ella Fitzgerald.

Bohemia Jazz Fest
„S Tinou Prindle spolupracuju už bezmála sedm let a hráli jsme spolu v několika elitních jazzových klubech v New Yorku i ve Washingtonu. Loni jsme se například představili v rámci festivalu Václava Havla, který ve Washingtonu pořádalo české velvyslanectví,“ vysvětluje Rudy Linka . V repertoáru tandemu kytaristy Rudyho Linky a zpěvačky Christine Prindle se prolíná blues, gospel, jazz ale i Beatles a vlastní kompozice.

Rudy Linka

Od roku 2005 pořádá Rudy Linka příjemnou letní hudební akci – Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých měst, například v Praze, Plzni, ale také v jihočeských městech: Prachaticích, Táboře a Českých Budějovicích. Respektovaný jazzový časopis Downbeat dokonce uvádí Bohemia Jazz Fest, jako jednu z nejvýznamnějších světových kulturních akcí.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio