Knižní tipy na dlouhé zimní večery – Medvědín i vtipný příběh od scénáristy Simpsonových

Vedoucí pobočky Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech Václava Medalová Hůdová
Vedoucí pobočky Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech Václava Medalová Hůdová

Odmalička má vztah ke knihám, pochází z rodiny, ve které se vždy hodně četlo. S literaturou pak spojila i své povolání. Václava Medalová Hůdová je dnes vedoucí pobočky Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech.

V její hlavě se například zrodila kouzelná kapesnice Zauzlína, kterou tu používají jako čtecího maskota. Poprvé se objevila v pohádce, kterou vymyslela pro svého syna Hynka, ale postupně se stala kamarádkou mnoha dalších dětí.

Václava Medalová Hůdová stále sleduje knižní novinky a pro dlouhé zimní večery má pro čtenáře čtyři tipy:

Dona Tarttová – Tajná historie
Osobně mám tuto autorku velmi ráda, jako první jsem četla román Stehlík, za který v roce 2014 získala Pulitzerovu cenu. Tajná historie je taková detektivka naruby, to znamená, že se hned v úvodu dozvíme, kdo je pachatelem, ale knize to na napínavosti a spádu děje vůbec nic neubere. Tarttová je skvělá ve vykreslování postav i celkovém stavění situací. Všechny její knížky, ačkoli jsou to bichle, se výborně čtou. Jsou to přesně ty knihy, které člověk nemůže odložit.

Václav Matějka – Jak se hledá perla
Filmový režisér, scénárista a spisovatel se v téhle knize vrací do svého dětství. Příběh je částečně autobiografický, popisuje život v Katovicích během posledních pár měsíců války a osvobození. Sám autor knihu představí 14. února v pobočce naší knihovny na Lidické třídě.

Fredrik Backman – Medvědín
Tento autor je u nás velmi oblíbený. Jeho nejnovější román pojednává zase o takové malé skupince lidí z jednoho města, kteří se musejí naučit společně fungovat a udělat něco pro to, aby jejich městečko žilo a bylo lákavé pro turisty. V tomhle případě by měl být tím lákadlem lední hokej.

Joel H. Cohen - Jak prohrát maraton
Vhodná kniha pro ty, kteří se třeba trápí tím, že tak úplně neplní novoroční předsevzetí. Autor je scénáristou seriálu Simpsonovi a velmi vtipně píše o tom, jak se vypořádat s tím, že jsme lenoši, že bychom možná chtěli začít trochu sportovat, ale absolutně v tom nedokážeme najít to uspokojení, euforii a báječné pocity, které se dostavují u všech těch, kteří nám o běhání nadšeně vykládají.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.