Když si odsouzený pachatel a jeho oběť sednou k jednomu stolu, je to vrcholový okamžik práce Probační a mediační služby
Zkuste si představit, že jste porušili zákon a soud vás poslal buď za mříže, nebo jste dostali podmíněný trest. S obojím pak může být spojen i povinný kontakt s úředníky Probační a mediační služby. Ta představa je pro netrestaného člověka těžká a je stejně těžké, možná i těžší se vtělit do role oběti trestného činu, oběti, která se ale nakonec třeba dokáže za asistence Probační a mediační služby posadit s pachatelem k jednomu stolu. Přibližme si, jak je to v realitě.
Probační a mediační služba je veřejná instituce, jejímž hlavním posláním je zprostředkovat účinné řešení konfliktů spojených s trestnou činností, podporovat oběti, ale i pachatele v jejich začlenění do společnosti a zajistit výkon alternativních trestů, které nenarušují integritu společnosti. To je definice, kterou si můžete najít na internetu a pro drtivou většinu lidí definice, jejíž obsah si mohou jen těžko představit. Už třeba z důvodu, že sami nespáchali nějaký trestný čin, nebo se nestali jeho obětí. V pořadu Přímá řeč společně Probační a mediační službu navštívíme.
Za poslední roky se svět znatelně změnil. Musíme se s tím vyrovnat my, obyčejní lidé v běžném životě, ale třeba i odsouzení, kteří jsou po několika letech propuštěni na svobodu.
Například ještě před šesti lety třeba nedisponovala jihočeská Probační a mediační služba takzvaným Probačním domem v Písku. Od kdy funguje a o co a o koho se v něm pracovníci Probační a mediační služby vlastně starají, to vysvětluje Martin Pilný, krajský vedoucí Probační a mediační služby a Kateřina Hyková, vedoucí Programového centra PMS:
„Jde o zařízení, do kterého na základě jakoby rozhodnutí soudů se dostavují klienti, kteří se vracejí z výkonu trestu odnětí svobody. Funguje od roku 2022, a pokud tito klienti si podají žádost o propuštění z vězení, tak soud jim může pobyt na svobodě zpřísnit o povinnost, aby se po dobu šesti měsíců zdržovali v probačním domě a prošli takzvaným resocializačním programem,“ vysvětluje Martin Pilný, krajský vedoucí středisek Probační a mediační služby v rámci Jihočeského soudního kraje a dodává:
„Celá naše společnost i posluchači vědí, že samozřejmě návrat z výkonu trestu odnětí svobody není příliš jednoduchá okolnost. Dost často tito lidé mají problém s tím, aby si našly stálé zaměstnání, aby měli řádné třeba ubytování. A prostřednictvím Probačního domů tuto službu zajišťujeme. To znamená, že klienti po dobu šesti měsíců jednak prochází resocializačním programem, kdy se snažíme na ně působit tak, aby do budoucna nespáchali další trestnou činnost. Musí chodit do zaměstnání, ale současně po dobu těch šesti měsíců mají zajištěnou v probačním domě ubytování.“
Kateřina Hyková, vedoucí programového centra Probační a mediační služby doplňuje:
„Čas od času máme klienty, kteří se vracejí z opravdu dlouhého pobytu za mřížemi a vlastně vstupují úplně do nové reality. Nechápou, jak se ten svět vlastně za tu dobu změnil. Musím říct, že osazenstvo probačního domu odvádí výbornou práci v tom směru, že oni vlastně učí úplně od začátku třeba jak si koupit jízdenku na autobus, jak se orientovat na současném trhu práce, protože dneska ty nabídky se veskrze vlastně nabízejí v on-line prostoru.“
Mediační služby a pomoc
Součástí práce Probační a mediační služby je i to, že si k jednomu stolu sednou pachatel trestného činu a jeho oběť. Vysvětluje Kateřina Hyková, vedoucí programového centra Probační a mediační služby:
„Teď mluvíme o takzvané mediaci, to znamená o zprostředkovaném setkání oběti a pachatele a to je příležitost pro tyto dvě strany se setkat opravdu u jednoho stolu. Ale dobré zmínit, že před tímto setkáním oni s tím musí vyslovit souhlas. A když už se u toho stolu setkají, tak musím říct z vlastní zkušenosti, je to velmi dobrá příležitost mluvit o tom, co se stalo, co by obě dvě strany vlastně očekávaly, že by se dál do budoucna mělo dít. Oběti mluví o tom, co to událost pro ně znamenala a co jim bylo způsobeno, jak by si představovaly, že by újma měla být třeba nahrazena. A pachatel někdy také vysvětluje svoje postoje a příčiny, které ho vedly k tomu danému jednání. Výsledkem může být dohoda, ale také nemusí. To záleží vždycky na okolnostech.“
Dohoda může mít podobu třeba dohodu o náhradě škody, to znamená o nějakém peněžitém plnění. „Někdy má podobu jenom pouhé omluvy. To pouhé dávám úmyslně do uvozovek, protože když tu mluvíme o upřímné omluvě, tak to určitě má někdy daleko větší význam než cokoliv jiného. Někdy pro ty strany vůbec důležité, aby si vysvětlili ty okolnosti, proč se ta událost stala. To je zejména v případech, kdy se ty strany už dříve nějakým způsobem znali, sousedské spory, rodinné spory a tak dál,“ dodává Kateřina Hyková.
A stává se, že oběť trestného činu nechce s pachatelem vůbec komunikovat?
„Ano. Není to nic neobvyklého. Myslím si, že to je vcelku přirozená reakce na ten spáchaný trestný čin,“ doplňuje Marek Štěch, vedoucí českobudějovického střediska Probační a mediační služby a pokračuje:
„Spíše se dá říct, že možná jsou vzácnější ty chvíle, kdy si ti dva sednou k jednomu stolu. Mediace, to je, bych řekl, vrcholový okamžik. A před tou mediací je opravdu spousta práce, není to tak, že by se ti lidé automaticky setkávali. Je to výjimečnější, ale o to vzácnější a o tom myslím, že i přínosnější.“
Celý pořad Přímá řeč si poslechněte online.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.