Když si mě zavolal pan prezident. Vzpomínka na setkání s Tomášem Garriguem Masarykem

28. říjen 2021

7. prosince 1917 přinesli legionáři Františku Langerovi, který na frontě sloužil jako vojenský lékař, telegram. „Přijeďte ihned do Kyjeva. Masaryk.“ Langer se vydal na cestu. A později o tom napsal příběh.

Čte: Jiří Ornest
Napsal: František Langer
Dramaturgie: Jiří Vondráček
Zvukový mistr: Roman Špála
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2008

Tomáš Garrigue Masaryk tehdy potřeboval, aby ho lékař a budoucí spisovatel František Langer doprovázel na mezinárodní setkání socialistů do Stockholmu. A pak tam zůstal, aby navazoval další důležité kontakty a věnoval se nutné administrativě.

Langer zpočátku pochyboval, jestli se na takovou práci hodí, vědom si toho, že je „nátury nepořádné, nesystematické a odkládavé“, zkrátka bohém. „Naopak, je docela dobře, že jste bohém. Švédové jsou lidé družní a milují dobré posezení. V kavárně a restauraci je nejlepší příležitost k navazování styků nám prospěšných,“ odpověděl budoucí prezident nové republiky.

Spisovatel a vojenský lékař František Langer (1882-1965) si prezidenta Osvoboditele vážil celý život. A on si prý vždycky našel čas zajít do divadla na premiéry jeho her.

Vzpomínku, která později dostala i rozhlasovou podobu, najdeme v memoárech Františka Langera nazvaných „Byli a bylo“.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.