Když si mě zavolal pan prezident. Vzpomínka na setkání s Tomášem Garriguem Masarykem
7. prosince 1917 přinesli legionáři Františku Langerovi, který na frontě sloužil jako vojenský lékař, telegram. „Přijeďte ihned do Kyjeva. Masaryk.“ Langer se vydal na cestu. A později o tom napsal příběh.
Tomáš Garrigue Masaryk tehdy potřeboval, aby ho lékař a budoucí spisovatel František Langer doprovázel na mezinárodní setkání socialistů do Stockholmu. A pak tam zůstal, aby navazoval další důležité kontakty a věnoval se nutné administrativě.
Langer zpočátku pochyboval, jestli se na takovou práci hodí, vědom si toho, že je „nátury nepořádné, nesystematické a odkládavé“, zkrátka bohém. „Naopak, je docela dobře, že jste bohém. Švédové jsou lidé družní a milují dobré posezení. V kavárně a restauraci je nejlepší příležitost k navazování styků nám prospěšných,“ odpověděl budoucí prezident nové republiky.
Spisovatel a vojenský lékař František Langer (1882-1965) si prezidenta Osvoboditele vážil celý život. A on si prý vždycky našel čas zajít do divadla na premiéry jeho her.
Vzpomínku, která později dostala i rozhlasovou podobu, najdeme v memoárech Františka Langera nazvaných „Byli a bylo“.
Související
-
Dalibor Vácha: V běhu. Črta ze života českých legionářů v Rusku za první světové války
Přímo pro Český rozhlas České Budějovice napsal Dalibor Vácha povídku V běhu. Obraz ze života českých legionářů v Rusku načetl herec Jihočeského divadla Tomáš Drápela.
-
V Písku vyhlásili republiku o dva týdny dřív. Na skutečný vznik Československa tak čekali ve vězení
Samostatnost Československa byla vyhlášena 28. října 1918. Jenomže na jihu Čech nabraly události trochu rychlejší spád a republiku v některých městech slavili už 14. října.
-
Že vznikla republika, se v Budějovicích jako první dozvěděl...
Až několik dní trvalo, než se v roce 1918 všichni lidé dozvěděli, že vznikla Československá republika. „Dnes se to zdá divné, ale tehdy se šířily důležité informace...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.