Kateřina Bolechová: Umělá inteligence

19. červen 2024

Historie umělé inteligence sahá do poloviny minulého století. Jen se nazývala trochu jinak a nebyla tak okatá. 

V posledních letech a měsících dosahuje celkem velkého rozmachu a začíná znatelně ovlivňovat naše životy. Můžete si s ní povídat, radit se s ní, napíše za vás text, složí písničku a umí i spoustu jiných věcí. Někdy si kladu otázku, jestli nám nepřeroste přes hlavu a neutlumí veškerou naši snahu a kreativitu.

Nejsem velký znalec, ale pár věcí jsem s umělou inteligencí také vyzkoušela. A pravdou je, že jsem se u toho hodně nasmála. Ale mám trochu obavy, aby se jednou umělá inteligence nevysmála nám. Ale sama za sebe to zatím beru jako zábavu.

V jedné nejmenované bance existuje virtuální asistentka, se kterou se můžete bavit o různých věcech. Samozřejmě, že to časem stočí na bankovní produkty, ale i tak jí pokládám celkem nestandardní otázky - třeba jestli by se mnou nejela na dovolenou. Na to mi odpověděla, že nemůže, jelikož jezdí pouze od serverovny k routeru. Jednou jsem jí řekla, že je hloupá a ona na to, že se nemůže urazit, protože je robot.

A když jsem ji pochválila, tvrdila, že ji to zahřálo u procesoru. Ještěže nás lidi hřejí některé věci u srdce, zatím.

A copak by asi na tohle všechno řeklo srdce Karla Čapka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.