Jiří Březina mladší: Hračky

26. srpen 2019

Hračky. Jsou všude. V koupelně, na záchodě, v obýváku, na jídelním stole, pod kuchyňskou linkou. Osobáky, sporťáky, náklaďáky, hasiči, cisterny. A roboti a dinosauři. Občas plyšák. Všechny možné velikosti, tvary a barvy, všechny možné materiály.

Pokud máte doma malé kluky, asi víte, o čem mluvím. U holek to bude bezesporu podobné, jen se ty haldy budou lišit barevnou škálou a bude tam míň vozidel a víc panenek.

Ano, mají jich moc. Ano, mají jich mnohem víc, než jsme jich měli my. A ano, dostávají je při každé sebemenší příležitosti, topí se v nich, neumí si jich užít. Ale o tom jsem mluvit nechtěl.

Překvapuje mě, kolik z těch hraček je tak špatných, že se rozbijí doslova ještě dřív, než je donesete domů. Jak rychle se rozpadnou, jak často je vyhazujeme. To šílené plýtvání prací a surovinami.

Jak z toho ven? Jisté řešení mají dnešní prarodiče. Z tajných skrýší vytahují hračky, se kterými jsme si před více než 30 lety hrávali my. U dětí mají ohromný úspěch.

A tak až si moji kluci vynahrají s mou starou Tatrovkou, dobře ji schovám. Bude se hodit pro vnoučata.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.