Jihočešky zjistily, že nejsem úchyl, modelky už si nemusím dovážet, směje se fotografka aktů Tereza z Davle
Fotí převážně ženské akty, portréty, glamour. Barevných snímků má poskrovnu. Nerada používá moderní technologie, vyhledává přirozené světlo. Své fotky většinou vyvolává klasickým způsobem. Nemá ráda retuše, miluje vrásky a drobné nedokonalosti. Fotografka Tereza z Davle žije a tvoří v Českém Krumlově, zachycuje jihočeské ženy.
Tereza z Davle je vyučená cukrářka, studovala i ekonomickou školu. K fotografování se podle svých slov dostala náhodou. „Když mi bylo asi osmnáct, dostala jsem od babičky foťák. Tak jsem začala fotit kamarádky, těm se to líbilo, postupně přibývaly další. Přes ně jsem poznala majitele kavárny s galerií, který mi nabídl, že uděláme výstavu, a časem se to nabalovalo, až se mi to stalo profesí,“ vypráví.
Když před několika lety vystavovala snímky odhalených Jihočešek v Alšově jihočeské galerii, říkala, že místní ženy jsou poměrně ostýchavé. To se prý změnilo. „Od té mojí výstavy se to zlomilo a dámy mě začaly samy vyhledávat. Teď už nemám problém sehnat jihočeskou modelku, už sem nemusím dovážet ženy odjinud. Možná se mě přestaly bát, když viděly, že nejsem úchyl, že fotím do galerie,“ směje se Tereza z Davle.
S každou svou modelkou si před fotografováním hodně povídá. „Plácám nesmysly, snažím se je uvolnit, aby se přestaly stydět, aby se přestaly bát. Také vždycky řeknu, ať se ozvou, kdyby se jim cokoliv na tom focení nelíbilo, třeba oblečení, které vyberu. Na fotce je totiž hned vidět, pokud se dáma necítí ve své kůži, a to je potom zbytečné fotit,“ vysvětluje.
Většina žen nechává podobu snímků na fotografce. „Na to mám štěstí. Občas ale také přijde dáma a má svoji představu, takže to pak konzultujeme. Bavíme se o tom, jestli to půjde, jestli je představa reálná. Když si šedesátnice myslí, že ji dokážu vyfotit jako ve dvaceti, tak z toho se ji pokouším vyvést, je to o kompromisu,“ dodává Tereza z Davle.
Rozhovor s fotografkou Terezou z Davle si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Na počátku byla hromada dřeva. Díky inspiraci u lesa tvoří sochař Jakub Flejšar geometrické figury
Jeho obří lidské figury už shlížely z českobudějovických střech a seděly v ulicích. Díla sochaře Jakuba Flejšara vidělo mnoho lidí díky letnímu festivalu Umění ve městě.
-
Jsou to osobní zpovědi, na zakázku portréty nedělám, říká grafik Pavel Piekar o Jihočeských hlavách
V galerii U Tří lvů, tedy na adrese Českého rozhlasu České Budějovice, vystavuje svá díla Pavel Piekar. Kreslíř a grafik patří mezi výrazné osobnosti českého linorytu.
-
Alšova jihočeská galerie slaví sedmdesátiny, představí tvorbu autora filmového Vetřelce
Alšova jihočeská galerie patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu. Má jednu z nejcennějších sbírek gotického umění a velice ceněná je i její kolekce moderního umění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.