Jedna cesta stopem odstartovala uměleckou dráhu sochařky a výtvarnice Pauliny Skavové
Někdo by o ní mohl zjednodušeně říct, že je výtvarnice. Paulina Skavová je ale především velmi originální sochařka. Její díla neunikla pozornosti věhlasných sběratelů. Působí ale také jako scénografka, podílela se na řadě mezinárodních filmových projektů a v neposlední řadě ji baví marketing a PR, což zúročuje v Alšově jihočeské galerii.
Stát se sochařkou se Paulina Skavová podle svých slov rozhodla v osmnácti letech. „Vzniklo to tak, že jsme jednou se spolužačkou z gymnázia jeli místo francouzštiny stopem do Hořic, kde se nachází kamenosochařská škola. Když jsem viděla kouzlo té školy, kde jsou otevřené dílny, kde se pracuje s kamenem, tak jsem měla asi nějaké vnuknutí. Rovnou jsem si vyzvedla přihlášku na talentové zkoušky, které jsem po pár týdnech úspěšně absolvovala,“ vypráví.
Poté studovala na Akademii výtvarných umění v Praze, kde si ji vybral do svého ateliéru profesor Karel Nepraš. „Šla jsem tam se záměrem, že chci modelovat, být sochařka, ale úplně jsem nedomyslela, jak se tím uživím. Dalším mým velkým snem ale byla práce pro film, a to byla jedna z cest, kterými jsem šla po absolutoriu,“ dodává.
Prvním filmem, na kterém Paulina Skavová pracovala, byly Letopisy Narnie. „Tam jsem byla taková ta holka pro všechno. V ateliérech jsem se učila ty technologie, byla to skvělá škola a díky této zkušenosti pak přicházely další příležitosti,“ popisuje.
Poté se už autorsky podílela na českém snímku Protektor režiséra Marka Najbrta. „Pro ten jsem připravila celkem pět soch, které hrály ve scéně v Rudolfinu, kde byla takzvaná Hitlerova sbírka umění,“ upřesňuje.
Paulina Skavová se také věnovala restaurování, spolupracuje s divadly, podílí se na přípravě výstav v Alšově jihočeské galerii a tvoří vlastní autorská díla.
Celý rozhovor se sochařkou, scénografkou a výtvarnicí Paulinou Skavovou si poslechněte v kulturním magazínu Kavárna.
Související
-
Příběh, na který se můžete dívat celý život, a symboly. Hynek Fuka a Maty Dio vystavují v Borovanech
Hynek Fuka a Maty Dio, dva jihočeští výtvarníci a přátelé, společně představují svá díla v klášteře v Borovanech na Českobudějovicku. Výstava má název Svou cestou.
-
Na nebi a ve vodě. Ivana Brázdová vystavuje v budějovickém rozhlase své plastické obrazy
Velkoformátové plastické obrazy s 3D efektem zaplnily galerii Českého rozhlasu České Budějovice v ulici U Tří lvů. Jejich autorkou je místní malířka Ivana Brázdová.
-
Buďte Veselí. Výtvarník Daniel Kyncl zdobí hravými malbami jihočeská nádraží
Domy jako malířské plátno. Velkoformátové nástěnné malby neboli muraly zkrášlují česká města. Patří mezi ně i jihočeská Soběslav a blízké Veselí nad Lužnicí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.