Jihočeský kraj má třetí nejnižší nezaměstnanost. Těžko se ale práce hledá na Krumlovsku

12. červen 2015

Situace na pracovním trhu v jižních Čechách je momentálně dobrá. Potvrzuje to Jiří Beran, analytik českobudějovického Úřadu práce. Zde ke konci května 2015 evidovali 21 737 uchazečů o práci, což bylo o dva tisíce lidí méně než předchozí měsíc. Oproti loňskému květnu se počet nezaměstnaných snížil dokonce asi o šest tisíc osob.

Míra nezaměstnanosti v celých jižních Čechách momentálně činí 4,8%. To je ve srovnání s ostatními kraji třetí nejnižší výsledek společně s Pardubickým krajem. Lepší situace je pouze v Praze a Plzeňském kraji.

V rámci Jihočeského kraje lidé práci nejhůře hledají na Českokrumlovsku, zde míra nezaměstnanosti dosahuje 7%. „Jedná se o příhraniční okres, kde mají lidé méně příležitostí a také tu skončili někteří větší zaměstnavatelé,“ nastínil možné důvody Jiří Beran. Naopak nejnižší nezaměstnanost je na Prachaticku, činí 3,4%.

Situaci na pracovním trhu značně ovlivňuje roční období. Hodně lidí je bez práce přes zimu. „Tehdy evidujeme podstatně nižší poptávku zaměstnavatelů po pracovnících a do evidence se vrací mnoho lidí, kteří vykonávají sezónní profese,“ doplňuje Jiří Beran.

Českobudějovický Úřad práce v současné době nabízí zhruba šest tisíc volných pracovních míst, na každé z nich podle statistiky připadají čtyři uchazeči. V evidenci jsou nejčastěji vyučení lidé, průměrný věk nezaměstnaných je 41 let.

Podle Jiřího Berana mezi uchazeči převažují ti, kteří se sami snaží hledat práci a obchází zaměstnavatele. „Nezaměstnaní mohou mít i takzvaný přivýdělek, ale jejich pracovní doba nesmí přesáhnout 20 hodin týdně a plat nesmí překročit polovinu minimální mzdy. Přivýdělek je také nutné předem nahlásit na Úřad práce, jinak hrozí sankční vyřazení z evidence,“ doplňuje Jiří Beran.

Celý rozhovor s Jiřím Beranem si poslechněte v záznamu vysílání v odkazu výše.

autoři: Andrea Poláková , Jana Urbanová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.