Jihočeský folkový večer v Českém rozhlase České Budějovice nabídl vystoupení dua Náhlá změna a kapely Bonsai č. 3

21. září 2022

Příjemný Jihočeský folkový večer prožili posluchači ve středu 21. září ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice, a to v opravdu reprezentativním zastoupení. Jednak s dvojicí Náhlá změna, neboli duem Luboš Hrdlička a Monika Vodičková, v němž se zrcadlí jihočeská folková tradice a spojení se slavnými kapelami Nezmaři, respektive Minnesengři. Tuto dvojici vystřídala na pódiu pozoruhodná českobudějovická skupina Bonsai č. 3 využívající působivého zvuku violoncella.

Nejprve k dvojici Náhlá změna. Její mužský článek, písničkář Luboš Hrdlička stál u zrodu kapely Nezmaři, která dodnes hraje jeho písničky jako Musíš jít dál, Cestám a stromům nebo Písek. Prošel i mnohými různými hudebními seskupeními, třeba M+L, s nímž před časem dobýval folková pódia. Posledním počinem před Náhlou změnou byla na dlouhých deset let pop-rocková sestava Lazareth.

Náhlá změna byla původně, už v devadesátých letech, také rocková kapela, ve které Luboš Hrdlička působil. Po rozpadu této formace v roce 2009 vzniklo stejnojmenné trio, tentokrát ryze folkové, kde kromě Moniky Vodičkové, jinak členky dámského tria Mimoband a dříve legendárních Minnesengrů, a Luboše Hrdličky působil kytarista Petr Sejk, kapelník folkové skupiny 4 Zdi.

„Folkové duo Náhlá změna vzniklo vloni vlastně na popud Moniky Vodičkové, která mě jednoho dne oslovila s nápadem, že by byla škoda, aby moje písničky zůstaly nevyužité ležet v šuplíku,“ připomněl Luboš Hrdlička, z jehož autorské dílny tato dvojice čerpá, spolu s jím česky otextovanými převzatými songy, často od Paula Simona. Na koncertu v Českém rozhlasu České Budějovice zazněly od Náhlé změny písničky jak staršího data, například Blázen za komínem a Mary Lou, tak i novější jako Maják, Blues o růži v celofánu a mnoho jiných.

Skupina Bonsai č. 3 prožívá podle kapelníka Václava Koblence krásný rok. „V lednu se do kapely vrátil basista a skvělý parťák Michal Šimík, který s námi prožil velké úspěchy posledních let. Máme za sebou několik výjimečných koncertů jako Magické nocturno na festivalu Prázdniny v Telči nebo recitál na festivalu Folková Lichnice, kde jsme vyprodali všechna cédéčka. Tři měsíce se naše nová píseň Hořká letní noc držela v hitparádě Country rádia, v březnu jsme zorganizovali úspěšný benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Ale hlavně, v polovině října začneme natáčet nové CD,“ řekl zpěvák, kytarista, hráč na harmoniku, autor a vůdčí člen již renomované kapely Bonsai č. 3.

Kromě něj a zmíněného Michala Šimíka skupinu tvoří zpěvačka a kytaristka Zuzana Králová, kytarista a hobojista Michal Vločka Štrobl a violoncellistka Petra Štroblová. A právě o violoncello a znělý trojhlas se ve svém hudebním výrazu Bonsai č. 3 opírá. Kromě různých ocenění má na kontě dvě alba: Historka a Z dlouhých poutí. A z nich kapela čerpala i v programu koncertu Jihočeského folkového večera.

„U Tří lvů to bude průlet od nejstaršího až k horkým novinkám. Určitě zařadíme naši erbovní píseň Zázraky, píseň o naději s názvem Jantarový komnaty, ale taky titulní písničku chystaného nového CD Hořká letní noc... A když ji přemluvíme, Zuzka zazpívá zbrusu nový song o tom, jak chodí běhat a jak při tom funí jako parní lokomotiva. A jako host možná přijde i... Jeden kouzelník na bicí,“ slíbil před koncertem kapelník Václav Koblenc.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...