Jaroslav Havlíček: Vavřínek

12. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodný dům autora Petrolejových lamp nebo Helimadoe  Jaroslava Havlíčka  v Dolení ulici č.54 v Jilemnici má pamětní desku

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kromě klasiky Petrolejové lampy,  Neviditelný nebo Helimadoe, napsal Jaroslav Havlíček i příběh o prosťáčkovi, který se špatně oženil a špatně také dopadl. Text Vavřínek vyšel v povídkovém souboru s názvem Duch soudce Pauknera.

Od 14.30 hodiny, tedy po odvysílání v éteru, si můžete začít užívat poslechu zajímavé povídky neméně zajímavého autora Jaroslava Havlíčka.

Jaroslav Havlíček se narodil se ve východočeské Jilemnici před 125 lety 3. února 1896. Po maturitě na reálce v Jičíně chtěl jít studovat malířství na pražskou UPRUM.

Režie: Eva Řehořová
Autor rozhlasové úpravy: Svatava Morávková
Účinkují: Ladislav Lakomý, Libuše Billová, Eva Hradilová a Pavel Kunert
Natočeno v brněnském rozhlasovém studiu v roce 1997.

Rodiče mu ale uměleckou školu nepovolili. Začne tedy studovat obor obchodních věd na České vysoké škole technické. Studia nedokončil a začal pracovat v Živnostenské bance, kde nakonec zůstává celý život.

Do literárního světa vstupuje na začátku 20. let velmi nesměle básněmi. První román vydal v roce 1935. Měl se jmenovat Petrolejové lampy, ale nakladatel ho vydal pod názvem Vyprahlé touhy. Za román dostal čestnou cenu České akademie.

Následují romány Neviditelný, Ta třetí nebo Helimadoe. Vydal také několik povídkových knih.

Jaroslav Havlíček

Ačkoliv byl Havlíček už za svého života uznávaným spisovatelem, pocit zodpovědnosti vůči rodině a starost o její existenční zabezpečení mu nedovolily zvolit si nejistotu svobodného povolání spisovatele.

Dál pracoval v bance a psal po nocích. Dlouhodobé přepínání sil a celkové vyčerpání přispělo pravděpodobně k tomu, že v dubnu 1943 v pouhých 47 letech podlehl zápalu plic. Jeho synem byl surrealistický básník Zbyněk Havlíček.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.