Jane Austenová: Rozum a cit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Edmund Blair Leighton: Bloudící myšlenky

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Devítidílná dramatizace románu anglické spisovatelky Jane Austenové. Láska i zklamání, humor, skvělé dialogy a výborné herecké obsazení. 

Rozum a cit je první publikovaný román Jane Austenové (1775-1817). Poprvé byl vydán v roce 1811 pod pseudonymem „Dáma“ („By a Lady“). Pouze nejbližší rodinní příslušníci věděli, kdo je autorkou románu. I všechna další díla Jane Austenové vycházela za jejího života anonymně.

Překlad: Eva Kondrysová
Rozhlasová dramatizace: Jana Knitlová
Režie: Hana Kofránková
Účinkují: Dana Černá, Věra Hučínová, Tereza Tobiášová, Jana Preissová, Ljuba Krbová, Lukáš Hlavica, Václav Vydra
Natočeno v Praze v roce 2001.

Příběh je zasazen do staré Anglie a vypráví o životě dvou sester - rozumově založené Elinor a romantické Marianny. Starší Elinor se snaží za všech okolností jednat klidně, ovládat své emoce, jen aby neublížila ostatním. Mladší Marianne je naopak impulsivní, dává svým citům volný průchod. Tak jak jednají v životě, jednají i v lásce.   

Román Rozum a cit se dočkal několika filmových zpracování. Nejznámější je stejnojmenná adaptace z roku 1995, kterou natočil režisér Ang Lee. V roli Marianne se představila Kate Winsletová, Elinor si zahrála Emma Thompsonová, která byla zároveň i autorkou scénáře. Film získal řadu ocenění, mimo jiné i Oscara za nejlepší scénář právě pro Emmu Thompsonovou.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.