Jan Vaněček: Úklid hlavy podle Kláry

12. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy les
0:00
/
0:00

Jednoho krásného  dne babího léta jsem se s chutí vypravil na špacír do lesa nadýchat se  ozónu, poslechnout ptačí zpěv a srovnat v hlavě myšlenky.  Náhle mi přišla na mysl Klára a její způsob úklidu hlavy. Není prý důležité myšlenky v ní jen rovnat, ale dobře roztřídit, těch nepotřebných se nemilosrdně zbavit. 

To je nejtěžší, najednou všechny připadají člověku nepostradatelné. Horem dolem přebíráme ty stejné, tisíckrát omleté, ale nakonec žádnou nevyřadíme, což je na draka. Konečně to tedy podle rady Kláry vyzkouším.

Vypnul jsem hlavu z provozu, jen volně dýchal, chvilku si zaklusal, poslouchal zvuky lesa a  kochal se pohledem na uklidňující zeleň stromů. Nebylo tu k vidění ani človíčka, jen  v borůvčí se mihl zajíc a v dáli koncertovala kukačka. Vrátil jsem se ke svým myšlenkám, bral je na paškál jednu po druhé, ty zbytečné a blbinky, komplikující mi život, bez pardonu z hlavy odhazoval. Rozletěly se jako hejno much do hloubi lesa. Zbyly jenom ty, které potřebuji, jsou mi oporou a potěší.

V dobré náladě jsem zamířil k domovu a cestou potkal hajného. Známe se spolu z hospody. Šel jen tak se psem na šoulačku. Sdělil jsem mu radostně, že se mi v lese povedlo uklidit si v hlavě a vyhodit z ní všechny zbytečnosti. Pochválil mě, ale kdyby se mi nějaká z lesa vrátila, což se občas stává, mám za ním zajít a on ji na počkání zastřelí. Poděkoval jsem za ochotu a pochlubil se tím pak Kláře. Zaujalo ji to a pravila nezaujatě: „Hlavně, aby se  hajnej  trefil.“

Hezký podzim, vážení Jihočeši.

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?