Ján Sliacky: Třeboň

23. září 2020

Moje milovaná Třeboň se letos pěkně prohnula pod návaly turistů a rekreantů. Vzhledem k tomu, že se Češi kvůli koronaviru báli cestovat za hranice všedních dní do zahraničí, tak více než kdykoliv jindy.

A docházelo ke konfliktům. Třeboňáci, i když zvyklí na turisty přeplněné město, reagovali. Jak jsem se dočetl na internetových stránkách Třeboňské drbny, velice ostře.

Lázeňské městečko bylo podle jejich komentářů obsazeno „nájezdníky“ v podobě cykloturistů. Ti nerespektují základní lidskou slušnost. O dodržování dopravních předpisů silničního provozu nemluvě. Zastavují ve skupinkách na křižovatkách. Jezdí po chodnících. Přejíždějí po přechodech pro chodce. Nelibě nesou třeba i v protisměru po silnici jdoucí „domorodkyni“ tlačící kočárek. Prý má k chůzi využívat lesních cest a nepřekážet…

Třeboňským prý při kontaktu a konfliktech s nimi vzkazují, že oni nosí do jejich města peníze. A místní by se bez nich mohli „jít klouzat“. Domácí jim však nezůstávají nic dlužni. Nazývají je „Pražáky“ a posílají tam, odkud „přitáhli“…

Na jaře, když k nám vtrhl koronavirus, jsme my Češi sami sebe chválili za soudržnost, ukázněnost, solidaritu, chápavost. Nejsem soudce. Nemohu tedy soudit. Ani bez viny, abych měl právo házet kamením. Jen se ptám. Kam se tyto hodnoty za tak krátkou dobu poděly…?

autor: Ján Sliacky
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.