Ján Sliacky: Hrabe vám?

22. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Hrabe vám? Ne, nechci vás urazit. Jen pokládám řečnickou otázku. O hrabání a hrábích je totiž moje dnešní ranní poznámka. Konečně, je podzim, a tento pracovní úkon a náčiní k tomuto času neodmyslitelně patří.

Před několika dny jsem si na informační dálnici zvané internet přečetl příspěvek o škodlivosti shrabávání spadaného listí z trávníků. Jedni odborně argumentují tím, že shrabávat je potřeba, a to z důvodu ochrany trávníků a dřevin před plísněmi a jinými škůdci našich zahrad.

Druzí nás zapřísahávají, ať to neděláme. Tvrdí, opět přesvědčivě, že tím bereme trávě a stromům přirozený zdroj hnojiva, ochranu před mrazem, a hmyzu jeho zimní obydlí.

Ano, je znamením doby, že informace proudící k nám nabízejí různé, a často protichůdné, názory. Ale co my? Na kterou stranu se máme přidat, když na slovo vzatých odborníků kolem nás vyrostlo pomalu více než problémů, kterých je také nepočítaně?

Recept na odpověď si musí najít každý sám – pochopitelně. Třeba stačí se zastavit, ohlédnout, podívat se, jak to dělali ti, kteří tomu prakticky rozuměli.

Takže, jestli shrabáváte listí, nebo ho naopak necháváte ležet, přeji vám velkou míru selského rozumu a hlavně: ať vám z toho nehrabe!

autor: Ján Sliacky | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio