Ján Sliacky: Bulvár

31. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikrofon, studio, zvuk (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Co vás napadne, když se řekne „bulvár“? Široká ulice plná zeleně obchodů a lidí? Nebo zpráva určitého ražení? Dovolím si předpokládat, že to druhé.

Ulic typu bulváru v naší zemi moc nenajdete. Ale bulvárních informací naleznete v našich médiích víc než hub na Šumavě.

Přemýšlel jsem, proč nás tento žánr tolik přitahuje. Vždyť tady před listopadem 1989 nic podobného nebylo... Nebo že by právě proto?

A vzpomněl jsem si na „socialistické“ televizní silvestrovské zábavné pořady a na revuální Ein Kessel Buntes tehdejší východoněmecké televize. Přesněji na to, jak na ně koukala babička se svými kamarádkami.

Nezajímaly se ani tak o výkony umělců, jako o to, která herečka sedí vedle kterého herce. Která hvězda se zazubila na kterou a jak moc. A který představitel televizní zábavy vystupuje před kterým, se kterým a po kterém.

Jednou babiččina přítelkyně komentovala vystoupení tehdejší světoznámé řecké zpěvačky doprovázené mladým tanečníkem slovy: koukni, pořídila si mladýho psa! A babička se pozastavovala nad šaty jisté dodnes na české scéně působící umělkyně zvoláním: bože, vždyť je nahá, není jí dvacet, měla by mít rozum! Prostě obě dobré a slušné ženy vnímaly nebulvární socialistické pořady bulvárním pohledem…

Ať už bulvár louskáte na kila, nebo se mu vyhýbáte, přeji vám, nechť jsou zprávy se kterými se setkáte, vždy jen radostné. A já běžím do trafiky – hádejte pro co?

autor: Ján Sliacky | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.