Jak zubr vymáhal jablka a sysel vytrestal člověka. Příběhy z hlubocké zoo vypráví nová kniha

9. listopad 2023 15:17

Humorné i vážnější příběhy ze Zoo Hluboká přináší nová kniha Jana Žáčka. Vznikla na základě vzpomínání bývalých a současných zaměstnanců a také historických faktů. Křest se uskutečnil přímo v zoologické zahradě.

Jeden z kmotrů knihy, herec Václav Vydra, se při čtení úryvku překřikoval s plameňáky, kteří ho slyšeli z nedalekého výběhu. Návštěvníky to pobavilo, stejně jako jeho povídání o vydrách. Ty k hlubocké zoo neodmyslitelně patří od dob jejího vzniku.

„Já mám taky vydry rád. Tím nechci říct, že jsem nějaký samožer, ale to jsou fakt rozkošná zvířata. Byl jsem na jednom předávání cen s Vydrýskem v náručí, takže tam byly dvě vydry, a musím říct, že to je opravdu milé zvíře. Kdybych neměl psy a koně, tak bych uvažoval o tom, jestli bych mohl mít nějakou vydru,“ řekl Václav Vydra.

Janu Žáčkovi se kniha nepsala úplně snadno. „Psal jsem ji totiž s Romanem Kösslem, který je zástupcem ředitele hlubocké zoologické zahrady, a on od začátku až do konce velmi tvrdě trval na tom, aby odborné věci, které v té knížce také jsou, byly naprosto přesné. Na druhou stranu mi dával celkem volnost, pokud jde o zpracování veselých, smutných, dobrodružných historek,“ vysvětlil.

Čtěte také

Jeho osobně pobavila například historka o vysazování syslů. „Je to celkem jednoduchý proces, ale nesmí se do toho zaplést člověk, který to neumí. A na jedno sázení syslů přišel člověk, který to opravdu neuměl. Trval na tom, že bude sázet sysla, a ještě si odmítl vzít rukavici. Takže ho sysel kousl a on hrozně řval,“ vyprávěl.

Knížku si nechal podepsat František Chrastina, bývalý krmič Zoo Hluboká. I jeho příběh se na stránky dostal. „Ošetřovatelé, kteří nás zaučovali, vždycky vyvedli nějakou rošťárnu. Mně neřekli, že zubr se nejdřív musí nakrmit jablky a až pak se může vlézt do výběhu. Když se to nestalo, zubr si uměl otevřít kotec a pohyboval se ve výběhu s vámi,“ vzpomíná.

„To se mi přihodilo. Já jsem tam různě zmatkoval, zkoušel jsem zubra odradit, on pořád vymáhal ty jablka. Skončilo to tak, že jsem si před něj klekl a on do mě pořád drcal tlamou. Pak už ošetřovatelé pochopili, že sranda skončila, takže přinesli kýbl jablek a zubr odešel tam, kam měl,“ dodává.

Kniha Příběhy z hlubocké zoo je k dostání na pokladně zoologické zahrady.

Spustit audio

Související