Jak naladíte Český rozhlas České Budějovice na digitálním rádiu DAB+

3. prosinec 2020

Digitální rádio DAB+ nabízí více stanic, kvalitnější zvuk a doprovodné grafické informace. A na přijímačích můžete přitom ladit i stávající vysílání v pásmu FM.

Oficiální logo DAB+ Více rádia

Vysílání DAB+ probíhá v bývalém III. TV pásmu. V systému DAB+ se ovšem zpravidla neudává kmitočet vysílače, jak jsme zvyklí u klasického vysílání, ale tzv. kanál – např. kanál 12C nebo 12D. Stejně tak i přijímače zpravidla při ladění neindikují kmitočet, ale kanál. Je to podobné, jako když ladíte programy v televizi.

Čtěte také

Zajímavá je určitě odlišnost při příjmu méně kvalitního signálu. Zatímco u toho analogového slabý signál poznáme podle škvrčení a šumění, tak v systému DAB+ vysílání hraje bez problémů. Do určité úrovně – při nedostatečné kvalitě či síle signálu zavládne ticho.

Výhody digitálního rádia DAB+

nešumí
naladíte i stávající analogové vysílání
zobrazuje více informací o vysílání (název písničky, pořadu apod.)
zobrazuje obrázky ze studia, fotky moderátorů nebo obaly alb i bez připojení k internetu
více stanic: Vedle celoplošných okruhů jako je Radiožurnál, Dvojka, Vltava nebo Plus, a regionálních programů (České Budějovice, Hradec Králové,  Region, Plzeň, Sever či Rádio DAB Praha), si můžete touto cestou naladit i digitální okruhy Radio Wave, D-dur, Rádio Junior a Jazz.
·       energetická šetrnost

Některé přijímače jsou vybaveny indikátorem síly signálu, někdy v menu přístroje. V každém případě se zobrazuje název stanice. U většiny přijímačů je též možné provést ruční nastavení kanálu, na kterém má přijímač hledat stanice.

Budova Český rozhlas České Budějovice

Český rozhlas České Budějovice naladíte na kanálu 12C (na kmitočtu 227,36 MHz) od Aše po Žamberk, pro jihočeský region jsou stěžejní vysílače Kleť (viz info na gsmweb.cz) a Votice (viz info na gsmweb.cz), s výkony 20 kW a 10 kW. 

Zdroj:  viz info na gsmweb.cz

Pozor také na to, kam si rádio dáte. Určitě dál od televizí s plazmovou obrazovkou nebo od mikrovlnné trouby. Jsou to totiž možné zdroje rušení signálu.

Čtěte také

Vzhledem k tomu, že šíření signálu DAB+ je více ovlivněno terénními nerovnostmi a stíny budov a kopců ve srovnání s nižšími kmitočty v pásmu VKV FM, můžete mít v určitých oblastech dočasně problém s kvalitou příjmu. Obecně je ale systém DAB+ podstatně odolnější proti rušení než analogové vysílání, potřebuje však hustší síť vysílačů.

DAB+ a autorádia

Co je DAB+?

DAB+ je verze digitálního vysílání, která umožňuje šířit více programů nebo doplňkové služby. Digitální vysílání Českého rozhlasu naladí od 17. září 2020 až 95 % obyvatel republiky. Pro příjem potřebujete rádio označené symbolem DAB+.

Další užitečné informace na dobadabova.cz.

Ideální je, pokud má auto z výroby zabudovaný DAB+ přijímač. U řady značek lze při koupi objednat DAB+ příjem, což doporučujeme. U některých moderních aut je DAB+ tuner zabudovaný v autorádiu vždy, pouze je jej potřeba aktivovat.

V případě, že používáte auto s autorádiem VKV FM bez možnosti DAB+ příjmu, je možné dokoupit DAB+ adaptér. K němu se zpravidla připojí dodatečná anténa, nalepená na čelní sklo.

Kde můžu koupit digitální rádio?

Koupě DAB+ přijímače není žádná věda. Digitální rádia můžete sehnat v obchodech s domácí elektronikou. Tam vám také určitě i vše potřebné vysvětlí. Pokud nebudete s nabídkou spokojeni, můžete se poohlédnout po internetových obchodech.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.