Ivan Mls: Silvestrovský sloupek

31. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Silvestr

Každý rok, vždycky když se blíží Silvestr, začínám přemýšlet, jak tenhle poslední den v roce přežít. Ano, slyšeli jste správně, řekl jsem „přežít“ nikoli „prožít“. Zkrátka, nemiluji princip stádnosti, a skutečnost, že valná většina mého okolí cosi činí, ještě neznamená, že to nezbytně nutně musím činit i já. 

Oslavy takříkajíc na povel mě prostě nebaví; jsou jiné dny v roce, kdy mám důvod k veselí a juchání a nikomu je nevnucuji. Samozřejmě beru Silvestr jako jistý mezník v časoběhu tohoto světa, protože dějiny nějaké ty mezníky potřebují, ale nepřeháním to.

Udělám si v duchu malou bilanci uplynulého roku, připravím na poličku v kuchyni nový kalendář, místo obvyklé večeře nachystám obložené chlebíčky a hotovo. S nějakými předsevzetími do roku nového to rozhodně nepřeháním, už jsem se dávno poučil, že člověk míní a život mění...

Co se Silvestra týče, mám vždy jen jednu jistotu: Že se zase po roce nevyspím. Tohle tušení u mě každoročně začíná už zhruba kolem Mikuláše, kdy po setmění na našem sídlišti začínají třaskat rachejtle, jak nedočkaví amatérští střelmistři trénují na balkónech i mezi domy na poslední den roku.

Pravda, letos to ve srovnání s prosinci minulými bylo v předvánočním období výrazně slabší, ale moc nevěřím, že by se silvestrovská noc nesla v duchu důstojného ticha a rozjímání. Munice k ohnivým radovánkám ani letos nebyla v obchodech nedostatkovým zbožím. Takže právě Silvestr je jediným dnem v roce, kdy na mě večerní sledování televize nemá onen blahodárný uspávací účinek.

Ne že by zrovna v poslední den roku televizní stanice vysílaly takové pořady, při nichž se usnout nedá, ale průběžná kanonáda za okny mě prostě vždy spolehlivě probudí z případné sladké dřímoty. Má to svoje nesporné výhody: Každoročně tak mohu se znalostní věci prohlásit, že v té televizi na Silvestra zase nic pořádného nedávali.

Přeji hezký, poslední den roku 2020!  

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.