Instrumentálky Beatles – těch je opravdu jako šafránu
Instrumentálky Beatles + skladby této legendární liverpoolské čtyřky v podání špičkových českých sólistů a orchestrů. Vlídné tóny pro vás připravil autor pořadu Jiří Kasal.
Ve Vlídných tónech se vypravíme tentokrát do Liverpoolu, odkud vzešla nejslavnější beatová kapela všech dob – tedy Beatles.
Ovšem, pokud jde od Beatles a instrumentálky, to je věru velmi vzácné zboží. Jinými slovy – je jich opravdu jako šafránu a z hlediska času nám postačí stěží půlka tohoto pořadu. A to ještě oficiálně byly v době vzniky vydány pouze dvě.
Flying
Nejprve si budete moci poslechnout tu mladší z nich, která vyšla v roce 1967 na vinylu s hudbou z filmu Magical Mystery Tour. Jmenuje se Flying, tedy Létání. Vznikla při jamování Beatles v nahrávacím studiu a její konec, který měl být ještě jazzovější, se několikrát měnil. Měla to být ryzí filmová hudba se zvuky mellotronu, varhan a doprovodných vokálů.
Cry For A Shadow
Ta druhá vydaná nahrávka je o dost starší. Mám teď na mysli skladbu Cry For A Shadow. Beatles ji natočili ještě s bubeníkem Petem Bestem ve Friedrich-Ebert-Halle v německém přístavním Hamburku pod dohledem slovutného německého kapelníka Berta Kaempferta v červnu roku 1961, kde tenkrát těžce chlapci z Liverpoolu sbírali muzikantské i životní zkušenosti. Je to jediná skladba, pod níž jsou jako autoři uvedeni John Lennon a George Harrison. Oba měli úctu k anglické kytarové kapele Shadows. Podle jedné verze měla být vyjádřením respektu k Shadows, podle druhé narychlo spíchnutou imitací.
Instrumentálka Cry For A Shadow byla vydána až v roce 1964 na B-straně singlu společně s písničkou Why s hlasem zpěváka Tonyho Sheridana, kterého Beatles tenkrát v Hamburku doprovázeli.
Čtěte také
Ta „hamburská“ nahrávka první blok Vlídných tónů s instrumentálkami Beatles zakončí, přičemž jeho součástí budou i dvě skladby, které se dočkaly vydání až mnohem později na archivních kompilacích. Dvanáctitaktový originál – 12 Bar Original, skladba původně zamýšlená v roce 1965 pro album Beatles Rubber Soul, v níž se zjevně zrcadlí inspirace memphiským soulem, zejména kapelou Booker T. and The MGs.
No, a ještě bude nabídnut k poslechu velmi krátkou skladbička, kteráby měla všechno okořenit. Její původní název totiž byl Cayenne Pepper – tedy Kajenský pepř. A Paul McCartney ji napsal ve svých čtrnácti letech, kdy dostal svou první levnou kytaru a kdy byl ovlivněn zámořskými rokenrolovými instrumentálními hity skupiny Johnny and The Hurricanes nebo kytaristy Duane Eddyho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.