Tatínek říkal, že pokud budu něco umět, prosadím se sám a nebudu potřebovat jeho pomoc, říká Jan Páleníček

24. únor 2021

Violoncellista Jan Páleníček a klavíristka Jitka Čechová, členové Smetanova tria, u mikrofonu Kateřiny Hálové. Původní Smetanovo trio vzniklo v roce 1934 a patří k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Jeho třetím současným členem je houslista Jan Talich.

Smetanovo trio založil legendární český klavírista Josef Páleníček, otec Jana Páleníčka. Nabízí se tedy logická otázka, proč se trio nejmenuje Páleníčkovo?

„Můj tatínek dbal na to, na to, abychom nikdy nezneužívali jeho pozice a jeho jména jako předního českého kumštýře, takže nejen, že by si určitě nepřál, abychom se jmenovali po něm, ale dokonce ani se mnou nikdy nehrál,“ říká k názvu tria Jan Páleníček s tím, že tatínkův názor byl ten, že pokud jeho syn bude něco umět, prosadí se sám.

Jan Páleníček a Jitka Čechová jsou manželé. Jak dlouho spolu ale spolupracují ve Smetanově triu?

„Novodobé Smetanovo trio jsme založili v roce 1999,“ vysvětluje Jitka Čechová, nyní je to tedy dvaadvacet let.

A co je přivedlo nyní do jižních Čech?

„Jižní Čechy, to je pro nás srdeční záležitost,“ míní Jan Páleníček a dodává: „V minulosti jsme se sem vraceli hlavně o prázdninách, ale také jsme spolupracovali na organizaci některých festivalů v Českém Krumlově. Později se přestěhovali nejdříve do Doudleb a poté do vedlejšího Plavu. Jsou to tedy Jihočeši.

„Není možné, abychom projížděli jako místní obyvatelé kolem nové budovy Piána na konci Lidické ulice, aniž bychom nezjistili, že tam stojí ladem koncertní klavír. Přičemž paradoxně v Českých Budějovicích, kde máme divadlo, symfonický orchestr a celou řadu kulturních zázemí, tak tady se neprovozovala komorní hudba, což nám připadala jako velká škoda,“ vysvětluje Jan Páleníček s tím, že právě v prostoru Piána začali organizovat komorní festival.

Více se dozvíte při online poslechu záznamu jejich rozhovoru s Kateřinou Hálovou.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.