Hobojista Vilém Veverka a klavírista Zdenek Merta přivezli projekt Hands on Music

9. říjen 2019

Pozoruhodný a atraktivní koncert hostil ve středu 9. října studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice. Šlo o projekt klavíristy, hudebního skladatele a známého kapelníka Zdenka Merty s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou.

Hlavním záměrem projektu Hands on Music je ukázat možný průnik žánrů i to, že hudba nemusí mít jen ona klasická schémata, ale může vkusně „fungovat“ i pro nespecializované publikum, které – prozatím – svou cestu do koncertních sálů třeba nenašlo.

Osu dramaturgie v tomto případě tvoří vedle skladeb světově oblíbených autorů Astora Piazzoly či Ennia Morriconeho i autorské skladby Zdenka Merty.

„Vybral jsem si k sobě jednoho z nejlepších českých hudebníků současnosti, hobojistu Viléma Veverku, který přes své jednoznačně klasické hudební zaměření je schopen velmi autenticky a virtuózně interpretovat i jiné hudební styly či žánry. Na klasickém půdorysu tak vzniká zajímavý hudební výběr, který co do interpretační kvality a stylové vytříbenosti nemá v českém měřítku příliš obdoby. Pro mě samotného je pak setkání s klasikem, jakým Vilém Veverka primárně je, velké obohacení i novým impulsem pro tvorbu,“ říká Zdenek Merta.

Toho má širší veřejnost spojeného zejména s vedením populární skupiny Kardinálové, ale také autorstvím řady muzikálů, filmové i scénické hudby a také literaturou. Zájem čtenářů vzbudily jeho knihy Pražská svatba a jiné erotické povídky, Křížem krážem nebo Hudba je zázrak.

autor: Jiří Kasal

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?