Hobojista Vilém Veverka a klavírista Zdenek Merta přivezli projekt Hands on Music

9. říjen 2019

Pozoruhodný a atraktivní koncert hostil ve středu 9. října studiový sál Českého rozhlasu České Budějovice. Šlo o projekt klavíristy, hudebního skladatele a známého kapelníka Zdenka Merty s předním českým hobojistou Vilémem Veverkou.

Hlavním záměrem projektu Hands on Music je ukázat možný průnik žánrů i to, že hudba nemusí mít jen ona klasická schémata, ale může vkusně „fungovat“ i pro nespecializované publikum, které – prozatím – svou cestu do koncertních sálů třeba nenašlo.

Osu dramaturgie v tomto případě tvoří vedle skladeb světově oblíbených autorů Astora Piazzoly či Ennia Morriconeho i autorské skladby Zdenka Merty.

„Vybral jsem si k sobě jednoho z nejlepších českých hudebníků současnosti, hobojistu Viléma Veverku, který přes své jednoznačně klasické hudební zaměření je schopen velmi autenticky a virtuózně interpretovat i jiné hudební styly či žánry. Na klasickém půdorysu tak vzniká zajímavý hudební výběr, který co do interpretační kvality a stylové vytříbenosti nemá v českém měřítku příliš obdoby. Pro mě samotného je pak setkání s klasikem, jakým Vilém Veverka primárně je, velké obohacení i novým impulsem pro tvorbu,“ říká Zdenek Merta.

Toho má širší veřejnost spojeného zejména s vedením populární skupiny Kardinálové, ale také autorstvím řady muzikálů, filmové i scénické hudby a také literaturou. Zájem čtenářů vzbudily jeho knihy Pražská svatba a jiné erotické povídky, Křížem krážem nebo Hudba je zázrak.

autor: Jiří Kasal

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...