Hana Hosnedlová: Nálezy

29. leden 2021

Miluji nečekané a překvapivé nálezy. A nemusí být ani nijak hodnotné. Stačí prostě ta síla překvapení.

Třeba když při probírání krabic s odloženými věcmi najdete svůj dávno oželený diář s adresami přátel. Nebo při prohlížení starých fotografií dobový snímek vašeho pradědečka ve slušivé uniformě c. k. rakousko-uherské armády. Anebo při kopání jámy na zahradě starobylé mince někdy z doby před pár stoletími.

Ale jsou i nálezy ne zrovna milé. Vyprávěl mi kamarád, jak při stěhování a třídění krabic s různými dokumenty našla dvanáctiletá dcerka jeho vysvědčení ze sedmé třídy obecné školy. Na tom by nebylo nic tragického, kdyby ovšem svou ratolest stále neprudil průpovídkami typu – to já v tvém věku... a pak následoval podle situace výčet jeho schopností a úspěchů ve fotbale, plavání, turistice, ve škole a podobně. A najednou před ním stála dcera s vysvědčením, na němž se to hemžilo trojkami, dokonce i čtyřkou z matematiky a co bylo nejhorší – trojkou z tělocviku. Nepomohlo ani vysvětlování, že tu trojku z tělesné výchovy vyfasoval za svévolnou neúčast na branném pochodu.

Jsem zvědavá, jak teď bude své dítko motivovat, když osobní příklad tak žalostně selhal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová