Geologové ukončili první fázi průzkumů podloží u Temelína. ČEZ tam chce postavit malý reaktor
Výstavbu malého modulárního reaktoru plánuje společnost ČEZ u Jaderné elektrárny Temelín. Má být velký jako fotbalové hřiště. Geologové proto teď zkoumají podloží a horninové složení. V pátek ukončili po několika týdnech první fázi vrtů.
„Toto je zdroj seismických vln. Je to vibrační zařízení, které dělá údery do země, a na profilu, který máme vytyčen a kde máme snímače po pěti metrech, se registruje odezva,“ ukazuje na poli pár desítek metrů od Jaderné elektrárny Temelín Oldřich Levý, ředitel divize geologie a geofyziky společnost Inset.
Pro průzkum je určená plocha o rozloze 500 krát 1000 metrů. „Náš průzkum je zaměřen především do hloubky třiceti metrů, ale budeme hodnotit horninový masiv až do sta i více metrů. Tady je to monotónní, všechno jsou to staré pararuly, vlastně jeden horninový typ,“ popisuje Oldřich Levý.
Právě detailní zkoumání podloží je nutné pro budoucí výstavbu malého modulárního reaktoru v této lokalitě. „Výstupem našich měření bude i posouzení technologických záležitostí, to znamená, jak náročné budou zemní práce, rozpojitelnost hornin, kde se vyskytují zcela kompaktní tvrdé bloky a kde naopak budou práce snazší. V každém případě, reaktor tady je možné postavit, jde o to, jaké budou technické podmínky realizace a kam případně umístit jednotlivé objekty,“ dodává Oldřich Levý.
Čtěte také
Jak uvádí člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek, malý modulární rektor je vlastně zmenšeninou klasického velkého reaktoru. „To slovo modulární znamená, že u části technologie se předpokládá výroba ve výrobních závodech, odvoz na místo určení a potom montování komponent tak, aby výroba mohla být opakovaná. Využívalo by se dílenské zpracování,“ upřesňuje.
Výstavba modulárního reaktoru je v plánu zhruba za deset až patnáct let. „Většina těch firem prochází licenčními procesy ve svých státech a připravuje ty projekty. Pak bude velmi důležité, jak rychle to dokážeme překlopit na evropské a české parametry. Právě tyto malé modulární reaktory budou do budoucna mnohem lacinější a flexibilnější. Pro Jihočeský kraj to může znamenat, že tu vznikne centrum, kde budou inženýři, technici, a přinese to sem velkou zaměstnanost,“ připomíná hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Temelín je jedinou českou lokalitou, která je zatím schválená pro stavbu malého modulárního reaktoru.
Související
-
Místo velkých jaderných elektráren chce Jihočeský kraj stavět menší modulární reaktory
Přípravu malých nukleárních reaktorů v Česku má zajistit společnost South Bohemian Nuclear Park. O jejím založení rozhodli zastupitelé Jihočeského kraje na svém zasedání.
-
U silnice mezi Budějovicemi a Týnem opět pracují bagry. Začala dostavba horkovodu z Temelína
Horkovod z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic se po několika měsících opět staví. Miliardovou zakázku původní vítěz tendru opustil kvůli platební neschopnosti.
-
Na nejstřeženější místa jaderné elektrárny se teď dostane každý. Umožní to virtuální prohlídka
Pohled na nejstřeženější místa jaderné elektrárny Temelín patřil až dosud jen hrstce lidí. Nově se k reaktoru, skladu paliva nebo do chladicí věže může podívat každý.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Hokejisté Pardubic zdolali brněnskou Kometu 2:1. Dynamo srovnalo stav finálové série na 1:1 na zápasy
-
USA zveřejnily údaje o vraždě senátora Kennedyho. Zhruba 10 000 stran popisuje atentát z roku 1968
-
Američan strávil 24 hodin ve vazbě. Floridské úřady ho mylně označily za nelegálního migranta