František Jaromír Rubeš: Ostří hoši. Humorné příhody čtyř veselých kumpánů z pražského Vyšehradu
Pan Cvrček, pan Viktorini, pan Melounek a pan Čáp – to jsou čtyři kumpáni ze staropražského příběhu Františka Jaromíra Rubeše, který byl ve své době oblíbeným humoristou. Povídka Ostří hoši vypráví veselé příhody party kamarádů, odehrává se většinou v hospodách na Vyšehradě.
Text se poprvé objevil v humoristickém časopise Paleček, milovník žertu a pravdy, který vycházel v letech 1841 až 1847 a jehož hlavním přispěvatelem byl tehdy úspěšný básník František Jaromír Rubeš.
Autorem nápadu vydávat první český humoristický časopis byl básník a humorista František Hajniš. Paleček vycházel nepravidelně, po svazcích, v každém roce byly vytištěny dva až čtyři svazky. Poté, co do Palečka v posledních dvou ročnících přestal František Jaromír Rubeš přispívat, ztrácel časopis na významu. V roce 1847 vyšlo poslední číslo.
Povídka Ostří hoši je také součástí výboru Rubešových próz s názvem Humoresky, které v roce 1941 vydal Evropský literární klub.
Rozhlasové zpracování pochází z roku 2013, kdy text ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice načetl herec Jihočeského divadla Martin Hruška.
František Jaromír Rubeš
Básník, prozaik, český vlastenec a právník František Jaromír Rubeš se narodil v roce 1814 v Čížkově u Pelhřimova, kde jeho otec tehdy pracoval v pivovaru. Dětství a mládí prožil ovšem v pivovaru v Cerhenicích na Kolínsku, kam se rodina později přestěhovala.
Vystudoval gymnázium v tehdejším Německém Brodě a poté dvouletý Filosofický ústav v Praze. Na čas vstoupil do semináře, ale nakonec absolvoval práva.
S kamarády vedl veselý studentský život. Svými žertovnými texty přispíval do časopisů Kwěty české a Vesna.
„V pivě život života,
v něm se topí strast i trampota,
jím se krutá žízeň mile hasí,
jím se život pustý krásí,
mudrců v něm leží kámen,
blaha počátek i amen.“
V roce 1850 se stal askultantem (soudcovským čekatelem) u Zemského soudu v Kutné Hoře. V následujícím roce byl kvůli stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu ustanoven soudním adjunktem (pomocným úředníkem) u Okresního soudu ve Skutči. Ve Skutči také v srpnu 1853 zemřel.
Související
-
Teréza Nováková: Zrána před svatbou. Vyprávění o přípravách na jednu pořádnou venkovskou veselku
Snoubenci ze dvou nejbohatších rodin ve vsi si chtějí říct své ano. Přípravy na pořádnou východočeskou veselku v 19. století popisuje povídka, kterou čte Jana Štěpánková.
-
Z detektivních příběhů otce Browna. Bystrý kněz řeší zločiny důvtipem a znalostí duše
Dobromyslný otec Brown, nenápadný a zároveň bystrý kněz, zaujímá čestné místo v řadě proslulých detektivů světové literatury. Dokáže vyřešit i ty nejzapeklitější případy.
-
Jiří Hájíček: Slunce, stín a tak dál... I na luxusní dovolené můžete zjistit, že život je jinde
Pětapadesátiletý úspěšný podnikatel David je na luxusní dovolené s o dvacet let mladší přítelkyní Petrou. Ona je nadšená, on možná tajně touží po něčem úplně jiném…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.