Exotická mashua má léčivou moc a její listy chutnají jako velmi pikantní hořčice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mashua, hlízky

Pod názvem mashua se skrývá lichořeřišnice hlíznatá, exotická rostlina původem z jižní Ameriky. Roste jako popínavá, pokud má oporu. Pokud oporu nemá, plazí se po zemi a povrch půdy zcela zarůstá tak, že plevel nemá šanci se rozvinout.

„Jediná práce s touto plodinou spočívá ve výsadbě a posléze ve sběru. Během vegetace se nijak nekultivuje,“ popisuje zahradník Pavel Chouba.

Výnos z hektaru bývá až 50 tun, některé zdroje uvádí i více. Mashua má silný insekticidní účinek, také působí proti některým půdním škůdcům.

Listy chutnají jako velmi pikantní hořčice. „Je to významná léčivá rostlina, má silné močopudné účinky. Říká se o ní, že působí preventivně proti některým druhům rakoviny a proti některým nemocem ledvin,“ dodává Pavel Chlouba.

Konzumace hlíz zcela jinak působí na ženy a jinak na muže. Je prokázané, že hlízy obsahují látky, které snižují množství mužských hormonů v těle, což vede ke snížení sexuální touhy. Díky tomu muži konzumaci této plodiny často odmítají. Naopak je velmi oblíbená ve vojenství – ze stejného důvodu.

Exotickou rostlinu představuje magazín Zelené světy. Dále se pořad zaměřuje na ruj vlasatou a tématem je také Stefanandra Crispa, pěkná, nenáročná, půdopokryvná rostlina, která se hodí na vyplnění prostorů pod stromy nebo za plotem, kde se vám nechce složitě vysekávat jeden pruh trávníku.

Spustit audio
autor: Pavel Chlouba

Odebírat podcast

Související