Modrý plot a rostliny. V zahradě si vytvořil zajímavé místo k odpočinku

10. říjen 2017

Do Mladošovic na Třeboňsku se vypravili Hanka Šoberová a Pavel Chlouba při natáčení speciálního dílu zahrádkářského magazínu Zelené světy. Pozval je sem Jaroslav Vintr, aby navštívili jeho zahradu.

Je to na první pohled zahrada, jakých je na jihočeském venkově mnoho - na konci obce, se skleníky, stromy i zeleninovými záhony. Stačí se ale podívat zblízka a ukáže se, že je to zahrada zcela výjimečná a zajímavá. Ve velké zahradě se totiž nachází také relaxační část.

Relaxační část je ze všech stran uzavřena, takže ve velké zahradě vznikla zahrada malá. Pro optické uzavření zahrady využil majitel z velké části už hotové dřevěné plotové díly. Po montáži je natřel, a to modrou barvu. K ní potom dodatečně vybíral rostliny, aby na modrém pozadí pěkně vynikly.

Díky modrému dřevěnému plotu vznikl uvnitř malé zahrady zajímavý barevný efekt. Část této zahrady tvoří vydlážděná plocha, která slouží pro pěstování rostlin v nádobách i jako rozcestník při pohybu na zahradě.

Modrý plot dělá hodně, ale to není všechno. Pocit intimity a uzavřenosti v průchodu do hospodářské části zahrady vytváří další vychytávka - dřevěný bedýnkový plot. Bedýnky jsou nejen dekorativní, ale také ryze praktické, slouží i jako policový systém pro různé dekorace i rostliny.

V zahradě Jaroslava Vintra je také k vidění hezký vodní prvek s bambusovou trubkou a pískovcovým vydlabaným kamenem. Rostliny v celé okrasné části byly zvoleny tak, aby se jejich efekty střídaly od začátku až do konce vegetace. I když se jedná o zahradu malou, je pro majitele zdrojem štěstí a velké pohody.

Zahrada Jaroslava Vintra v Mladošovicích zaujme mimo jiné modrým plotem
autor: Pavel Chlouba
Spustit audio