Eva Kadlčáková: Učme se od dětí
Tak jsem vám tuhle stála na chalupě u dřezu a přemýšlela, čím začnu dnešní fejeton. Což takhle: Sedím proti nekonečně dlouho hovořícímu muži a asertivně mlčím… Ale ne. Asertivní bych byla, kdybych naopak něco řekla! Třeba: „Podívejte se, vy slintale, na to jsem se vás neptala. Buď mluvte k věci, anebo se na to interview vykašleme.“ Jenže já místo toho tupě dřepím, podpírám si jednu dřevěnící ruku s mikrofonem druhou brnící rukou bez mikrofonu a hlavou mi běží: „Takže tu další schůzku už nestihnu, s obědem se můžu rozloučit a na chalupu za holkama včas nedojedu.“
Ne, nejsem asertivní. Vůbec nejsem asertivní. Přála bych si být aspoň z poloviny tak asertivní jako ten pán, říkám si. A tu vedle mě zapiští dvacetiměsíční dcera mé kamarádky: „Neee!“ To bylo, pokud vím, i její první slovo a od samého počátku ho pronáší s rozhodností diktátorky. Ta o sobě nepochybuje. Ví přesně, co chce, a nezdráhá se své zájmy prosazovat: „Neciii!“ A lehne si na zem a kope nohama…
Já ve svém věku samozřejmě vím, že válet se po podlaze a šermovat pěstičkami k ničemu nevede. Bohužel od tří let, kdy mě rodiče „zlomili“ a vybavili pro život větou: „Buď hodná, všechny poslouchej a nikoho neobtěžuj!“, už jsem si jinou metodu neosvojila. A tak se pravidelně nechávám ukecat k věcem, na nichž nemám vůbec žádný zájem…
„Prostě si tady tiše sedneš a nějak to vydržíš,“ říkám si například, když se ocitnu ve společnosti, která mi nevyhovuje. „Budeš se tvářit, že tě to doopravdy baví, ty žvásty. Že ti chutná ten alkohol, co nechutná nikomu, protože lidem chutnají jenom jeho účinky. A že jsi šťastná, že tady vůbec můžeš být!“ Tuhle jsem trhla rekord. Dokázala jsem potlačovat své ego celých šest hodin! Opakovala jsem přitom, že mi nevadí kouř, ačkoliv mi div nevyštípal čočky z očí. Tvrdila jsem, že sranda musí bejt, i když se mi chtělo nudou plakat, a že večírek nemá chybu, ačkoli se mi neustále vracely myšlenky na kopici prádla, kterou bych mezitím stihla vyžehlit. Zdvořile jsem se usmívala a doufala, že si okolí nevšimne, jak neuvěřitelně otravnej jsem patron. A skoro mi to prošlo – všichni byli pod parou a nijak mě neřešili. Až pak: vytiskli fotky. A to byste se potrhali, kdybyste viděli ten útrpnej výraz…
Proto si pokaždé slibuju, že už proti své vůli nic dělat nebudu. Vždyť jsem přeci velká holka. Mám svůj rozum a docela dobře se znám. Vím, že když si ze slušnosti dám sekanou, rozhodně mě rozbolí žaludek. Když z ohleduplnosti pojedu s mámou na celodenní výlet vlakem, dostanu migrénu. A že pokud teď nepřeruším toho kecala, budu jeho monolog stříhat až do večera. Do večera, který potřebuji pro své blízké. Pro kamarádku a její dceru. Je tak maličká, tak rozkošná, tak sladce panovačná. Udělám to jako ona. Vykřiknu: „Dost!“ a připlácnu pánovi dlaň na pusu. Bude-li dál huhlat svou, zacpu si uši. Zavřu oči a řeknu: „Neni.“ A bude to. Otočím se a bez paměťové stopy odkráčím středem. Tak se to má dělat, šikovná holčička...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.