Eva Kadlčáková: O krásných mužích

Paul Newman

Když Paul Newman umřel, místo pro nejkrásnějšího muže světa se uprázdnilo. Můžete mi tvrdit, že na světě s ním byli ještě krásnější muži, a dokonce můžete mít i pravdu. Ale já nikoho krásnějšího jaktěživa neviděla.

A tak jsem se tehdy zavřela doma v obýváku a jako malou soukromou tryznu jsem si pustila Butche Cassidyho. Sedíc na kanapi s polštářem na břiše a slzíc pro ty chlapecké oči, které už pro mne nezahoří, táhly mi hlavou následující myšlenky:

Tak zaprvé: Krásní muži existovat musejí, to by Paul Newman byl jenom fata morgana (pokud ovšem nebyl). Ale je jich žalostně málo - což je na pováženou, když mužům sluší i vrásky, šediny a chlupy!

Proč se tak krásní muži v běžném životě nevyskytují? A vyskytují-li se, kde jsou? A co z toho máme, že jsou MOŽNÁ NĚKDE, jestliže nejsou po našem boku?

Krásných mužů je zkrátka mnohem méně než krásných žen, natož, aby se dostalo na ty obyčejné. Ba co víc! Krásných mužů je nedostatek i pro krásné a méně krásné MUŽE. A bohužel, právě a především jim jsou krásní muži určeni. Jak tedy mohou zbývat na ženy?!

Čili zadruhé: Krásní muži se v 95 případech ze sta nacházejí v gay klubech. Devadesátý šestý se tam momentálně nenachází, ale nacházel by se tam rád (společnost ženy tuto tezi nevylučuje, naopak potvrzuje). Devadesátý sedmý a devadesátý osmý krásný muž je SKUTEČNĚ HETEROSEXUÁLNÍ a krouží výhradně kolem nadstandardních krasavic. I devadesátý devátý přelétá z květu na květ, ovšem s občasným mezipřistáním na teplou večeři, kterou mu uchystala jeho absolutně nenápadná, vždy věrná a vždy připravená ženuška. A stý krasavec sedí na setkání anonymních alkoholiků.

Odpověď na třetí otázku hledejme společně: K čemu jsou nám krásní muži, jestliže je nemůžeme mít? Jen nám připomínají vlastní nedostatečnost. Nutí nás uvědomovat si, že náš život se nevyvíjí tak, jak jsme si vysnily. A svou převažující sexuální orientací nás ujišťují o tom, že se tak ani vyvíjet nebude.

A přesto! Svou krásnou (filmovou) přítomností nás nepřestávají okouzlovat, smíme snít o těch čtyřech heterosexuálních jedincích, kteří plus mínus zůstávají k mání, a i kdybychom si definitivně přiznaly, že naše šance jsou nulové, těší nás vůbec jen samotná možnost se dívat! Dívat se na ně a kochat se tím úchvatným přírodním zázrakem! A utěšovat se vědomím, že devadesát devět žen ze sta je na tom stejně jako my. Jediná šťastná je ta šedá myš a ani ona šťastná není…

Butch dohrál. Vysmrkala jsem se a uvolnila zámek od dveří. Do obýváku tehdy vkráčel můj malý syn. „Ty jsi smutná, maminko?“ zeptal se. „Hmm,“ odpověděla jsem chabě. „A proč?“ ptá se. „Jeden pán umřel.“ „A ty jsi ho měla ráda?“ „Hmm.“ Podíval se na mě svýma chlapeckýma očima, modrýma jako pomněnky, buclatýma ručičkama mě chytil kolem krku a povídá: „A já mam rád tebe.“

Paul Newman umřel. Místo pro nejkrásnějšího muže světa je prázdné. Na fleku pro toho nejmilejšího je ale narváno!