Eliška Novotná: Myslet štíhle
Je tu jaro, s přibývající slunečními paprsky se čím dál více odhalujeme a zjišťujeme, že máme najednou o pár centimetrů v pase víc a tak dále… Však to znáte. A co s tím...
Co mě vždycky spolehlivě vytočí je, když někdo řekne, že hubnutí začíná v mozku a že mám myslet štíhle. A že jde jenom o to zvládnout tento mentální trénink a kila půjdou dolů.
Tak to je tedy zvláštní. Můj mozek velmi dobře ví, že štíhlý člověk by si po obědě nedal vůbec žádnou čokoládovou tyčinku, a to ani tu malinkou. Ví, že čokoládová tyčinka je nezdravá, představuje jenom prázdné kalorie a nepřináší mému tělu žádný užitek, rozuměj výživu. A také ví, ano ví, že po nutričně vyváženém (bílkoviny – tuky – sacharidy) obědě na nepříliš zaplněném talíři člověk nemá chuť na sladké, prostě nemá.
A přesto vyšle mému tělu signál: a teď ještě tu sladkou tečku. A já jdu a vyndávám ze skrýší, které jsem si sama pro sebe vymyslela, tu malinkou čokoládovou tyčinku a pak jdu ještě pro druhou a pro třetí.
I když vím, že po těch třech dekagramech přiberu ze dne na den půl kila, které budu shazovat dva týdny. Takže myslet štíhle neznamená vědět? Návody k tomuto mentálnímu tréninku říkají: představujte si, že jste štíhlá, představujte si, jak se budete skvěle cítit, co všechno budete dělat a prožívat, až budete štíhlá! Tedy: podřiďte své současné jednání vidině svého budoucího já.
Když jsem, dávno, dávno tomu, přestala kouřit, bylo to ze dne na den. Měla jsem v důsledku kouření chronickou bronchitidu, sípala jsem, kudy jsem chodila, a cigarety byly pořád dražší a dražší. Naštvala jsem se, načatou krabičku zahodila a nabídkám kamarádů a kamarádek odolávala, dokud nepřestaly.
A tak si, poučena svojí zkušeností, říkám, že pro mne cesta ke štíhlosti nepovede přes rozum, stejně jako letitým silným kuřákům nepomůže k opuštění tohoto zlozvyku ani statisticky potvrzená informace o tom, že si o několik let zkracují život. Bude to o emocích – zkrátka se potřebuji sama na sebe pořádně naštvat!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.