Do zmizelé vesnice Hodonice v jihočeském příhraničí se vrací život
Bývala tu německá vesnice s velkými statky a chalupami, teď zůstaly v bývalých Hodonicích na Českokrumlovsku už jen torza základů staveb. Vesnici se ale snaží oživit spolek Živé Hodonice.
„Jádro vesnice tvořila náves, kde byl pramen vody s velikou studnou. Stojí tam dvě staré návesní lípy, mezi nimi býval kříž a hasičská zbrojnice. O toto místo pečujeme, snažíme se ho v létě kosit,“ popisuje architektka Dita Měkotová.
Před devadesáti lety byly Hodonice prosperující soběstačnou vsí s převážně německými obyvateli. Ti museli po válce odejít, pak se ves začala dosidlovat, ale nakonec byla postupně opuštěna.
V časech největšího rozkvětu tu podle Dity Měkotové stálo více než třicet velkých soběstačných statků, k nim patřily různé chalupy, chaloupky a vejminky. „Dohromady to bylo asi padesát domů. Dnes zůstaly jen ruiny, protože v 80. letech, kdy tu ještě posledních pár domů zůstávalo, přijely bagry a zničily poslední zbytky vsi,“ vypráví.
Se spolkem Živé Hodonice se nyní do bývalé vesnice snaží vracet život. Pořádá zde po celý rok několik akcí pro místní, ale i setkání s rodáky nebo jejich potomky.
Čtěte také
Aktuálně tady turisté najdou venkovní výstavu historických fotografií, které jsou na cedulkách přímo na místech, kde dříve stály domy. „Přestože tenhle počin nemá žádnou reklamu, tak si lidé o té výstavě fotografií řeknou a posílají sem své příbuzné, přivedou děti, aby viděly, jak může bývalá vesnice vypadat,“ dodává Dita Měkotová.
Ta se svou rodinou navíc žije přímo u bývalé vesnice v novém slaměném soběstačném domě. „My máme vlastní energii, vlastní vodu, vlastní čištění odpadních vod. Dům je postavený převážně z přírodních materiálů, má dřevěnou konstrukci, výplň ze slámy a omítku z hlíny. Máme dvě děti, které učíme doma, což je vlastně v dnešní době docela výhodou, protože jsme tady vůbec nemuseli měnit životní styl kvůli koronaviru,“ říká.
Dita Měkotová také bývalou vesnicí Hodonice často provádí projíždějící turisty a vypráví jim zajímavosti a příběhy z historie.
Související
-
Zaniklé obce, řemesla i počátky lyžování ukazuje nová kniha s fotkami ze Šumavy
Dosud neznámé fotografie Šumavy představuje nová kniha s názvem Šumava - krajina pod sněhem. Snímky pocházejí převážně z první poloviny minulého století.
-
O Cetviny se před válkou bojovalo, pak městečko zaniklo
Prakticky nic nezbylo z obce Cetviny v jihočeském pohraničí. Kromě kostela a bývalé vojenské posádky jsou tu už jen ruiny asi posledního hospodářského stavení.
-
Zaniklé vesnice v České Kanadě připomíná naučná cyklostezka
Pohnutou historii příhraničních obcí připomíná naučná cyklostezka mezi rakouským Kleintaxenem a Starým městem pod Landštejnem v České Kanadě. Vede kolem míst, kde s...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům v Zátoru už nestojí, spláchla ho povodeň. Hypotéku ale musí majitelé splácet ještě 27 let
-
Nahrál Fica na schůzce s oligarchou. Slovenský policista teď má minimální mzdu a práci pro nováčka
-
Akce: Výbuch: Příležitost dělá zloděje, přeci to tam nenecháme ležet, říká muž, který kradl samopaly
-
Nobelovu cenu za lékařství letos získala dvojice Američanů. Objevili microRNA