Do Jindřichova Hradce se vrátila socha plukovníka Švece. Vytiskli ji na 3D tiskárně
U příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa se do Jindřichova Hradec vrátila socha plukovníka Švece. Ten se proslavil jako legionář v bitvě u Zborova.
Josef Jiří Švec se narodil se ve vesnici Čenkov u Třeště. Největší slávu si získal jako velitel osmé roty 1. střeleckého pluku. V červnu 1917 úspěšně bojoval se svou rotou v bitvě u Zborova.
Po této legendární vítězné bitvě byl za hrdinství povýšen na poručíka a jmenován velitelem třetího praporu 1. pluku. V srpnu 1918 byl povýšen na plukovníka a v polovině října se stal nejen velitelem pluku, ale i celé 1. divize.
Poté, co mu 24. října 1918 ve stanici Aksakovo-Belebej jeho podřízení pod vlivem komunistického agitátora Jana Vodičky vypověděli poslušnost a odmítli splnit rozkaz vytlačit přesilu bolševiků z linie Buzuluk- Bugulma, spáchal ve tři hodiny ráno 25. října 1918 sebevraždu.
Plukovníka Švece připomíná po celém Česku řada památníků. K udržování tradice získal československý pěší pluk 29, který se nacházel v Jindřichově Hradci, čestný název „Plukovníka Josefa Jiřího Švece.“
Nová socha v Jindřichově Hradci bude kopií té, která stávala před Švecovými kasárny. Budovy dnes slouží jako vysokoškolské koleje.
Autorem původní sochy, která stála až do druhé světové války a za protektorátu byla stržena, byl Otto Birma, který pod plukovníkem Švece u Zborova sloužil.
V Muzeu Jindřichohradecka se dochovaly dva sádrové návrhy, jeden v tmavém provedení a druhý v cihlovém provedení. Město podle nich nechalo vyrobit 3D tiskem kopii sochy v životní velikosti.
Radnice ji chtěla postavit na původní místo, ale tam se dnes nachází busta Bedřicha Smetany. Nakonec sochu odhalili před vchodem do vysokoškolských kolejí, de facto v areálu bývalých kasáren a ne před jejich branou.
Související
-
Voják na stráži je asi jediným pomníkem, o jehož likvidaci se mluvilo ještě dřív, než ho postavili
Bitvu u Zborova, první velký a úspěšný vojenský zásah českých legionářů na východní frontě, připomíná v Českých Budějovicích socha, která má sama velmi pohnutý osud.
-
Anděla pro Jindřichův Hradec vyrobili z recyklovaného plastu...
Sochu anděla pro jindřichohradecký advent připravovalo 29 lidí a organizací z České republiky, Argentiny a Austrálie. Postupně na svých 3D tiskárnách z recyklovanéh...
-
Masaryk, Tyrš, purkmistr Puklice. Ti všichni měli mít v Budějovicích pomník
Desítky pomníků a pamětních desek najdeme dnes v Českých Budějovicích. Mohlo jich tu být ale ještě mnohem víc. Celá řada plánů se totiž nakonec neuskutečnila.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Exjednatel sokolů zůstává ve vedení středočeské župy. Centrála po něm přitom plánuje vymáhat miliony
-
Lyžařka Ledecká skončila v prvním závodě šestá. ‚Je to obrovská čest,‘ chválí sjezdovku v Beaver Creeku
-
Krajní pravice i levice chtějí dohodu s Ruskem, levný plyn a neřešit klima, popisuje německý novinář
-
Lidé v Ústí nad Labem v kuse ‚frflají.‘ Nechci, aby pro děti byla zanedbanost normální, říká dobrovolnice