Deafember, měsíc osob se sluchovým postižením, přibližuje svět neslyšících a pomáhá v komunikaci

20. září 2021

Propojit svět slyšících a neslyšících se snaží společnost Tichý svět. Nabízí sociální rehabilitace, odborné poradenství i tlumočnické služby. Působí v deseti krajích, konzultantkami českobudějovické pobočky jsou Lucie Novotná a Pavla Třísková.

Protože září je významným měsícem v dějinách a kultuře neslyšících, rozhodl se Tichý svět zavést tradici Deafemberu – měsíce osob se sluchovým postižením.

„Cílem je co nejvíce rozšířit osvětu o problematice sluchového postižení, o tom, jak komunikovat s neslyšícími. Chceme, aby lidé o neslyšících věděli, aby se s nimi dokázali dorozumět,“ vysvětluje Pavla Třísková.

Po celý měsíc tak Tichý svět pořádá různé akce. „Jsou to třeba online přednášky a přednášky naživo, různé semináře nebo výstavy,“ upřesňuje Pavla Třísková.

V současné době mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Tiché osudy v budově krajského úřadu v Českých Budějovicích. „Zobrazuje různé životní příběhy neslyšících, například sportovců a dalších významných osobností. Výstava potrvá do konce října,“ doplňují konzultantky Tichého světa.

Celý rozhovor s Lucií Novotnou a Pavlou Třískovou o společnosti Tichý svět, která pomáhá lidem se sluchovým postižením, si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.