Dačicko se mění v krajinu bez lesa. Lidé mají strach a zastupitelé tlačí na vládu
Těžba kůrovcového dřeva na Dačicku bude proti loňskému roku dvojnásobná. Obyvatelé regionu se bojí, že se krajina postupně změní v poušť. Stát proto vyzívají k větší podpoře obnovy lesů.
Z regionu mizí tisíce metrů krychlových kůrovcového dřeva. Nahradit je novými stromky ale není jednoduché. Majitelům lesů totiž po vytěžení dřeva napadeného kůrovcem často na obnovu nezbývají peníze.
V první polovině letošního roku vytěžily Dačice ve svých lesích stejné množství kůrovcového dřeva, jako za celý loňský rok. I přesto, že při likvidaci kůrovcové kalamity mají povolené nechat stromy, které už jsou suché a brouk z nich takzvaně vylétl, nechat v lese stát a likvidovat stromy čerstvě napadené, postup brouka se nedaří zastavit. A tak bude kácení napadených stromů dál pokračovat.
Lidé mají strach
Do konce roku město očekává, že vytěží 22 tisíc metrů krychlových kůrovcového dřeva. V dačických lesích tvoří smrky zhruba 60 % stromů a ty zřejmě do několika let z regionu zcela zmizí.
Obyvatelé regionu se bojí, že by se jejich sousedství mohlo během několika let změnit v poušť. Krajina zbavená stromů je totiž mnohem náchylnější na vysychání i erozi. Například Lesy města Dačice už změnily složení nově vysazovaných dřevin. Smrk do krajiny taky vracejí, ale netvoří více než 60 procent nových stromů. V lesích se tak začínají objevovat i třešně ptačí, javor klen, dub letní i zimní, buk nebo douglaska.
Jako podnik spravující městské lesy, mají i vlastní školku, ze které alespoň část sazenic na obnovu lesa používají. I tak ale mají problém prodat vytěžené dřevo, a když porovnají zisky z prodeje a náklady na obnovu lesa, dostávají se do ztráty. Ještě větší problém to představuje pro drobné vlastníky lesů.
Ministerstvo zemědělství chce dotaci 2,5 miliardy
Dačice proto znovu apelovaly na vládu, aby se situaci zabývala, „Ministerstvo předložilo vládě k projednání návrh dotačního programu, který by dorovnával nepříznivou cenu jehličnatého dřeva z nahodilých těžeb na úroveň, která majitelům lesů zajistí dostatek prostředků na výsadbu nových lesních porostů, péči o ně i na odbornou správu lesa,“ sdělil tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Určených na to bude pravděpodobně 2,5 miliardy korun. Teď se čeká na schválení Evropskou komisí.
Majitelé lesů musí po kůrovci vysadit nové stromy. Na oplocení ale chybí peníze

Na Dačicku pokračuje likvidace kůrovcové kalamity, majitelé souběžně připravují i obnovu lesů. Na výsadbu a hlavně ochranu mladých stromků ale chybí peníze. Vytěžené dřevo se nedaří prodat.
Ministerstvo taky připravuje informační video k ochraně lesa proti kůrovci nebo vyplácení dotací na výsadbu ne jen jednou, ale dvakrát ročně. Aby vlastníci lesů mohli peníze efektivněji využít a nemuseli čekat na jejich proplacení jednou za rok. Ministerstvo připravuje taky aktualizaci opatření obecné povahy, které zjednoduší přenos sadebního materiálu mezi jednotlivými lesy v rámci České republiky a to už letos na podzim a na jaře.
Související
-
Kůrovec řádí v jihočeských lesích stále víc. Stojí to peníze drobné vlastníky, města i církev
Už se to zdaleka netýká jen Šumavy. Kůrovec je čím dál častější a vlastníkům přidělává práci a hlavně finanční starosti. Dnes už totiž počítají spíše ztráty než výnosy.
-
Kůrovec může být i užitečný. Prokázal to projekt českých a německých vědců
Kůrovcová kalamita prospěla některým šumavským a bavorským tokům. Prokázal to tříletý přeshraniční výzkum. V bezzásahové zóně se nečekaně rychle zlepšila kvalita vody.
-
Kůrovec se připravuje na zimu už od srpna, zjistili jihočeští entomologové
Sendviče přispívají k lepšímu poznání kůrovce, a tím i ochraně lesa. Toto zařízení umožňuje jihočeským vědcům podrobněji studovat život tohoto škůdce.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
K testu jen bez podprsenky. Studentky ČZU se musely před zkouškou svlékat, rektor svolá etickou komisi
-
Richterová: Piráti mají být ve vládě, naši ministři mají úspěchy. Chopit se odpovědnosti je také rebelství
-
Rádiím vládnou Kryštof a Chinaski. Českou tvorbu zastupují muži s kytarami, taneční hudbu dovážíme
-
Malými krůčky k autoritářskému režimu? Ficův bojkot médií očima slovenské politoložky